17.12.2002 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cibrián stále optimistou

Evropská unie nerozděluje zemědělské podniky podle právní formy hospodaření, ale podle toho, zda jsou životaschopné nebo skomírající. A to také bude brát v potaz při rozdělování plateb, uvedl velvyslanec EU Ramiro Cibrián při nedávném setkání se zemědělci z pražské asociace soukromého zemědělství. „U programu Sapard, který je obdobou strukturálních fondů, musí žadatelé prokazovat své finanční zdraví. Unie se tak může rozhodovat, koho chce podporovat a koho ne,“ poznamenal Jaroslav Bačina z vedení ASZ.

Cibrián minulý týden blíže poznal jeho farmu v Klíčanech, podíval se také na další tři soukromé farmy v okolí Prahy - Oldřicha Poláčka v obci Hole, Marie Šilhanové v Nové Vsi a Stanislava Němce v Radonicích. „Z návštěv farem měl velvyslanec EU dobrý pocit,“ shrnul Bačina, kterému se však zdá, že Cibrián vstup do unie maluje našim zemědělcům v růžových barvách a vystupuje jako příliš velký optimista. „Při nedávné návštěvě v Bruselu před námi neskrývali vedle kladů ani zápory, které přinese přidružení k unii,“ porovnal Bačina.
Cibrián farmáře upozornil, jaké možnosti nabízejí strukturální fondy, což se zatím u nás spíše přehlíží. Zdůraznil také, že sedlák v unii nežije jenom z hospodaření, ale většinou má vedlejší činnost. Jasně soukromým zemědělcům rovněž řekl, že otázka vypořádání transformačních a restitučních závazků je naše národní záležitost a EU do ní nebude zasahovat. Nemíní podle Cibriána nijak zvýhodňovat ty poškozené, ani trestat podniky, které se vyhýbají vyrovnání. „Naše asociace se ale obává, že nebude politická vůle tyto problémy řešit. Ti, kteří marně čekají na uspokojení svých nároků, budou muset najít sílu a jít do soudních sporů,“ řekl Bačina. Předpokládá však, že předem to vzdají starší lidé a také ti, kterým by se soudní vymáhání nároků vzhledem k jejich výši ani nevyplatilo.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down