27.03.2009 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cílem je účinná ochrana rostlin

Prosazení účinnějších mezinárodních pravidel pro obchod s rostlinami je cílem zasedání Komise pro fytosanitární opatření, která proběhne na přelomu března a dubna v Římě. Pevná pravidla by měla zajistit ochranu Evropské unie před zavlékáním a šířením škůdců a původců chorob rostlin. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.

Mezinárodní obchod s rostlinami v současném globalizovaném světě s sebou nese vysoké riziko zavlékání exotických škodlivých organismů rostlin do Evropy. Tyto organismy tady nemají přirozené nepřátele a jsou navíc obvykle velmi odolné proti působení přípravků na ochranu rostlin. Zavedení účinných mezinárodních pravidel je proto důležitým preventivním krokem ke snižování ztrát na zemědělské rostlinné produkci. Předsednictví chce k tomuto cíli přispět na jednání Komise pro fytosanitární opatření, která na svém římském zasedání bude hledat konkrétní nástroje proti šíření chorob rostlin v souvislosti s mezinárodním obchodem s rostlinami a rostlinnými produkty, sdělil. „Předsednictví se na zasedání Komise pro fytosanitární opatření bude snažit prosadit opatření, která zabrání zavlékání nebezpečných škodlivých organismů rostlin na území EU dovozem rostlinných komodit ze třetích zemí a která zároveň povedou ke zjednodušení mezinárodního obchodu s rostlinami a rostlinnými produkty,“ vysvětlil ministr zemědělství Petr Gandalovič. Půjde například o zásady pro vytváření oblastí bez škodlivých organismů, odkud lze vyvážet rostliny bez dodatečných požadavků na ošetření přípravky na ochranu rostlin. „Pro EU je dále prioritou zamezit šíření škůdců a původců chorob dřevin prostřednictvím dřevěných obalů v mezinárodním obchodě. Zároveň chceme posílit úroveň rostlinolékařské péče zejména ve třetích zemích, odkud je zboží rostlinného původu vyváženo do členských států unie,“ dodal 1. náměstek ministra Ivo Hlaváč.
Úmluva o ochraně rostlin International Plant Protection Convention (IPPC) byla ustavena pod záštitou FAO v roce 1951 jako mezinárodní platforma pro koordinaci ochrany rostlin. V současnosti sdružuje 170 smluvních stran z celého světa. EU jako taková přistoupila v roce 2004.  Výkonným orgánem úmluvy je Komise pro fytosanitární opatření (Commission for Phytosanitary Measures = CPM), která přijímá konkrétní opatření proti zavlékání a šíření škodlivých organismů rostlin a rostlinných produktů. Jde zejména o fytosanitární standardy, které stanovují zásady proti šíření škůdců a původců chorob rostlin v mezinárodním obchodě s rostlinami a rostlinnými produkty. CPM se schází vždy jednou ročně v sídle FAO v Římě. V roce 2009 se toto jednání uskuteční v termínu 30. března až 3. dubna.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down