Cílem je zlepšit povědomí o lesích

Zlepšit povědomí o významu lesů a lesnictví pro společnost u mládeže je hlavním cílem mezinárodní soutěže Mladí lidé v evropských lesích. Navíc při soutěži mají mladí lidé možnost diskutovat, spolupracovat a navazovat nové kontakty se svými evropskými vrstevníky. Uvedl to na tiskové konferenci v Praze ministr zemědělství Marian Jurečka.

Jurečka připomněl, že ministerstvo zemědělství soutěž finančně podporuje, protože pozitivně rozvíjí vztah mládeže k přírodě a lesnictví, které má v naší zemi dlouhou tradici. „Oceňuji, že nejde pouze o zkoušení teoretických znalostí, ale velká část soutěže je zaměřena na praktické dovednosti, které mladí účastníci využijí i ve svém dalším životě,“ řekl ministr. Podle něj jde o to ukázat, že lesnictví je perspektivním oborem. 

Soutěž probíhá ve čtyřech kolech - místním, regionálním, národním a mezinárodním. Skládá se z vědomostního testu a praktických úkolů. Účastní se jí tříčlenná družstva studentů, kteří své znalosti získávají nejen při výuce, ale i ze studijních materiálů na internetových stránkách

„Letošní ročník bude rozšířen o dvě další regionální kola v Praze a Brně, tedy o žáky a studenty z velkých měst, kterým může být les poněkud vzdálen. Dále jsou připraveny nové webové stránky a studijní materiály, sestavené srozumitelně a především s reálnými informacemi o lese a lesním hospodářství,“ řekl náměstek ministra pro lesní hospodářství Patrik Mlynář. Soutěžit se bude ve dvou kategoriích, od 13 do 15 let a od 16 do 20 let. Příští rok půjde již o pátý ročník a zájem o účast roste. Vzhledem k tomu, že se jedná o mezinárodní soutěž, měli by soutěžící umět anglicky.
První ročník soutěže Mladí lidé v evropských lesích (YPEF), do níž jsou aktivně zapojeny  lesnické instituce z deseti zemí Evropy, se konal v roce 2011, který byl vyhlášen Mezinárodním rokem lesů. Organizačním garantem soutěže u nás je Česká lesnická společnost, která je také členem mezinárodního výboru YPEF za Českou republiku.

Na organizování soutěže v ČR se přímo podílejí střední lesnické školy a Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze. Loňský čtvrtý ročník soutěže byl pořádán ve spolupráci s Lesy ČR, v roce 2015 se zapojí i druhý státní podnik, Vojenské lesy a statky.

Nemají problém s uplatněním

Jak poznamenal děkan Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity Marek Turčany, každý rok se podaří dosáhnout počty studentů, předepsané ministerstvem školství. „Snažíme se dělat řadu akcí, abychom veřejnost informovali o lesnictví. V současnosti pracujeme ve spolupráci s velkými vlastníky při přípravě dalších strategií,“ konstatoval s tím, že absolventi tohoto oboru nemají dnes fakticky žádnou nezaměstnanost. Náměstek Mlynář podotkl, že jak pražská, tak brněnská fakulta se snaží lesnictví činit pro mladé lidi atraktivním. „Problém stárnutí populace vidíme nejen v oblasti lesnictví, ale i rybářství a myslivosti. To znamená, že je namístě motivovat mladé lidi, aby nastoupili na studium lesnických škol, zde je řádně připravit, seznámit je s praxí tak, aby mohli v rámci budoucího povolání,“ řekl.  

Předseda České lesnické společnosti Pavel Draštík připomněl, že střední lesnické školství prodělalo vývoj v posledních deseti letech. „Lesnické povolání bylo tradiční stavovské, které se dědilo z otce na syna. Před dvaceti lety nebylo podle průzkumu problémem, že děti pocházely z 80 procent z lesnických rodin a věděli přesně, proč tam jdou. Dnes je minimální počet lidí z lesnických rodin a zbytek jsou děti z měst. To naráží na to, že děti se nevracejí,“ poznamenal a potvrdil, že absolventi lesnických škol nemají problém se uplatnit v praxi.        

Podle ministra zemědělství by se v České televizi mělo do budoucna objevovat více pořadů pro děti věnovaných zemědělství, lesnictví či výrobě potravin. Ministerstvo je připraveno tvorbu finančně podpořit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down