Čína má v plánu investovat do zemědělství Kazachstánu

Čínské společnosti jednají o investicích do devatenácti zemědělských projektů v Kazachstánu ve výši 1,9 miliardy USD (45 miliard Kč). Investice je součástí expanze pekingské iniciativy Hedvábná stezka, jejímž cílem je propojení asijských a evropských trhů, z výstavby silnic a železnic do zemědělství. Píše o tom na svých internetových stránkách list Financial Times.

Náměstkyně kazašského ministra zemědělství Gulmira Isajevová dodala, že čínský fond Silk Road plánuje investice do tří projektů, včetně jednoho, jehož výsledkem bude přesun tří závodů na zpracování rajčat z Číny do Kazachstánu. Kazachstán je osmým největším vývozcem pšenice na světě. Jeho zemědělský průmysl je ale neefektivní a zaostalý. Vláda doufá, že by zemědělství mohlo rozšířit ekonomiku země, která je nyní závislá na ropě a zažívá nejslabší růst za dvě desetiletí.

Čínské investice do zemědělství jsou politicky citlivou záležitostí v Kazachstánu. V roce 2010 musela vláda opustit plán na pronájem obrovské rozlohy půdy Číně kvůli veřejným protestům, které jsou jinak v zemi vzácné. V posledních týdnech se v zemi uskutečnila nová série protestů kvůli chybnému názoru, že nový zákon umožní cizincům nákup půdy v Kazachstánu. Výsledkem toho byla minulý týden rezignace ministrů zemědělství a hospodářství. Prezident Nursultan Nazarbajev minulý týden také vyhověl protestujícím a odložil zavedení nového zákona.

Isajevová zdůraznila, že čínským společnostem nebude umožněno vlastnit půdu v Kazachstánu. Investoři navíc také podle ní neusilují o pronájem větší rozlohy zemědělské půdy, ale chtějí investovat do závodů na zpracování ve spolupráci s místními firmami. Mezi zvažovanými investicemi jsou investice do zpracování olejnatých semen, produkce hovězího, jehněčího a koňského masa, rajských a rajského protlaku či zpracování obilí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down