21.12.2004 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čína má zájem o 300 tisíc tun tuzemské pšenice

Čína chce v České republice nakoupit asi třista tisíc tun pšenice, natuto transakci však žádá státní záruky. Zemědělský svaz ČR podle svého předsedy Miroslava Jirovského proto požádal MZe, aby stát obchod podpořil.

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Martina Severy o
státní záruce za obchod nebylo dosud rozhodnuto. Verdikt lze
podle něj učinit až na základě konkrétních návrhů smluv mezi
vývozními organizacemi a čínskou stranou. Ty však zatím nebylypředloženy. Dodal, že stát má zájem na tom, aby zemědělci obilí mohli prodat a pokud to bude možné, obchod podpoří.
Cenová nabídka Číny je podle Jirovského příznivá, činí zhruba 190 USD (asi 4370 korun) za tunu včetně dopravy do Šanghaje. Tento obchod by českým zemědělcům podle Jirovského pomohl, protože mají letos s odbytem obilí problémy. Ty způsobila vysoká úroda, která byla zřejmě druhá nejvyšší v historii České republiky. Váznou podle něj také intervenční nákupy Evropské unie. Výkup prý není po vstupu do EU tak pružný, jako byli čeští zemědělci zvyklí.
Státní zemědělský intervenční fond zahájil nákup podle pravidel Evropské komise 1. listopadu. Výkupní cena je 101,31 eura na tunu (zhruba 3200 korun). Podle MZe letošní produkce přesahuje domácí potřebu asi o dva miliony tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down