07.07.2005 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čína odmítá nařčení Poláků o zvýšeném vývozu jahod do zemí EU

Čína odmítla odpovědnost za růst dovozu mražených jahod z Evropské unie, která na podnět Polska zahájila ve středu šetření, které má podaný podnět prověřit. Čína nemůže být viněna z prudkého nárůstu. Skutečným důvodem je, že Polsko, Čína a Maroko jsou třemi hlavními dodavateli jahod do EU a Polsko chce nyní ostatní dvě země vytlačit z tohoto obchodu, prohlásil představitel čínské Komory vývozců a dovozců potravin a dobytka.

Pokud najde Evropská komise nalezne důkaz o nárůstu dodávek jahod z Číny a Maroka, mohla by na dovoz uvalit kvóty, které by chránily trh EU.
Podle představitele čínské komory vývoz jahod z Číny do EU se v roce 2003 ztrojnásobil, protože v Evropě byla na rozdíl od Číny slabá sklizeň. V loňském roce se však vývoz snížil o 30 procent a letos by měl zaznamenat další pokles.
Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostl za prvních pět letošních měsíců dovoz čerstvých jahod do ČR meziročně o 45 procent na 4052 tun, přičemž 2320 tun bylo dovezeno ze Španělska. Import jahod z Maroka se zvýšil o 73,6 procenta na 591,7 tuny. Loni bylo z Maroka dovezeno 341,3 tuny jahod. Import čerstvých jahod z Číny v loňském roce v případě ČR obnášel 390 kilogramů a letos podle statistik ČSÚ zatím nebyly na tuzemský trh dovezeny žádné čínské jahody.
Od ledna do května vzrostl také dovoz vařených, zmrazených či slazených jahod do ČR, a to o 51 procent na 1354 tun. Čína v této komoditě vykázala nárůst o 19 procent na 371,8 tuny a Maroko pokles o 57 procent na 85 tun. Naopak více než čtyřnásobně na 635 tun se letos zvýšil dovoz takto zpracovaných jahod z Polska.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down