07.09.2006 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čínští vědci mají novou a účinnou vakcínu proti ptačí chřipce

Čínským vědcům se podařilo vytvořit vakcínu, která vytvoří účinné protilátky vůči viru ptačí chřipky. Pokus provedli na dospělých jedincích. Jejich imunitnímu systému stačilo pouze malé množství vakcíny na vytvoření protilátek. Informují o tom ve studii, kterou zveřejnil britský lékařský magazín The Lancet na svých internetových stránkách.

Čím menší dávka vakcíny stačí k ochraně před virem H5N1, tím více lidí je možné očkovat. Při pandemii poptávka po vakcínách totiž daleko předčí kapacitu jejich výroby, což vedlo Světovou zdravotnickou organizaci k podpoře šetřících strategií, podotkl jeden z autorů studie Wej-tung Jin.
Pekingští lékaři testovali vakcínu na 120 dobrovolnících ve věku od 18 do 60. Podali jim dvě dávky placeba, nebo vakcíny, které obsahovaly od 1,25 do deseti mikrogramů viru. U těch, kterým byla podána vakcína, se za 56 dní vytvořily protilátky. Vědci uvádějí, že preparát nemá žádné výrazné vedlejší účinky. U některých testovaných jedinců se nicméně objevily bolesti, horečka nebo otoky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down