13.01.2023 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně v zemi

Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně, který se narodil v Číně a získal zde úřední registraci. Klonovaní koně by mohli snížit ceny zvířat používaných v jezdectví a napomoci k rozšíření tohoto sportu v asijské zemi, píše AFP. Klonování soutěžních koní zejména kvůli vylepšení genetických předpokladů se již používá v několika zemích zhruba 20 let.

Černý kůň jménem Čuang Čuang se narodil v červnu náhradní matce a je klonem zvířete dovezeného z Německa. Za jeho vznikem stojí pekingská laboratoř Sinogene.
"Mluvil jsem s (čínskými) jezdci, kteří se účastní olympijských her. Všichni mají více než jednoho koně, obvykle dva nebo tři. Každý kůň stojí od několika milionů do deseti milionů jüanů (až 33 milionů korun)," řekl agentuře AFP generální ředitel společnosti Sinogene Mi Ťi-tung. "Klonování může pomoci snížit cenu reprodukce a chovu koní," dodal.
Jezdecký sport, zejména parkurové skákání, získávají v Číně v posledních letech na popularitě. Další rozvoj ale brzdí nedostatek dobrých koní a malé pokroky v jejich šlechtění. Klonování by mohlo vést k růstu konkurenceschopnosti Číny v jezdectví a snížit závislost na nákladném dovozu koní.
Čínské společnosti zabývající se klonováním zvířat dosáhly v posledních letech významného pokroku a v současné době používají tyto technologie pro ovce, krávy, prasata, psy a kočky, píše AFP. Před rokem 2020 se do Číny dováželo zhruba 2500 koní ročně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down