Církev vyzvala vládu k vracení půdy zemědělcům

Předseda České biskupské konference (ČBK) kardinál Dominik Duka vyzval vládu k bezodkladnému vracení půdy drobným zemědělcům. Podle něj je neúctou k předkům a jejich potomkům, že majetek zabavený jednotnými zemědělskými družstvy ještě nebyl vrácen. Uvedl to v tiskovém prohlášení.

„Nemožnost domoci se ani po tolika letech platnosti zákona svého práva především kvůli vleklému procesu konkurzních řízení u nástupců těchto bývalých jednotných zemědělských družstev (JZD) je nedobrým signálem vypovídajícím o současném stavu demokracie a fungování státu,“ napsal Duka. Církve vyzvaly ve společném prohlášení ČBK, Ekumenické rady církví v ČR a Federace židovských obcí v ČR vládu k rychlejšímu řešení případů ostatních restituentů již loni v říjnu.

Úsilí drobných zemědělců  alespoň o částečnou nápravu křivd způsobených komunistickým režimem i následnou liknavostí v demokratických poměrech ČR bude kardinál Duka podporovat nadále, deklaroval v prohlášení.

Restituenti mohou podle údajů státu ještě nárokovat až 300 000 hektarů zemědělské půdy. V rámci církevních restitucí by podle dřívějších odhadů úřadů mohl stát vrátit 30 000 hektarů zemědělské půdy.

Od roku 2006 podává stát takzvané restituční nabídky, v nichž nabízí náhradní pozemky restituentům, kterým nemohla být komunistickým režimem vyvlastněná půda vrácena v restitucích z objektivních důvodů. Tak se však daří udat pouze necelou pětinu pozemků.

V roce 2012 byl přijat zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Podle zákona mají církve dostat nemovitý majetek v hodnotě asi 75 miliard korun a během 30 let také 59 miliard za majetek, který nemůže být vydán. Církve po přijetí zákona požádaly o vydání zhruba 112 000 pozemků.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *