11.06.2004 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cizí obchodníci mají zájem o pozemky na severu Čech

Zájem o nákup pozemků v pohraničí několikanásobně vzrostl. Projevují ho v místních realitních kancelářích cizí obchodníci, kteří zjišťují ceny pozemků v nejúrodnějších lokalitách v okolí Labe. Půda v tuzemsku je totiž výrazně levnější než v západní Evropě. Volných pozemků k podnikání v zemědělství je ale na Litoměřicku nedostatek, uvedl tajemník Agrární komory Jan Záhorka.

Zájmu cizích obchodníků o domácí půdu na sev eru Čech si všímají i samotní farmáři. Jeden z nich, litoměřický zemědělec Lubomír Novotný potvrdil, že k nám jezdí němečtí farmáři, kteří si prohlížejí pozemky a ptají se na cenu.
Podle tajemníka Agrární komory Jana Záhorky je volných zemědělských pozemků na Litoměřicku málo. Cena za metr čtvereční orné půdy se tam pohybuje kolem 50 až 400 korun. Tlak cizinců bude ale sílit, dodal Záhorka, protože půda v České republice je výrazně levnější než v západní Evropě.
Předseda Agrární komory Ústeckého kraje František Loudát poukázal v této souvislosti na to, že ochrana domácích zemědělců je nízká. Přestože podle zákona může koupit pozemky pouze občan České republiky, pro velké zahraniční firmy tuto službu vykonávají za odměnu čeští občané. Překážkou pro cizince je podle ministerstva zemědělství požadavek na vzdělání a praxi v oboru nebo nutnost povinné registrace zemědělců. Tyto požadavky se ale dají obejít, nakonec o koupi půdy rozhodují peníze.
Cizinci nemohou nakupovat zemědělskou půdu ještě sedm let po vstupu ČR do Evropské unie. To však problém s českými spekulanty neřeší, řekl pracovník pozemkového fondu, který si nepřál být jmenován. Nyní podle něj existuje pořadí zájemců o státní půdu a dostane ji ten, kdo nabídne nejvíc.
Na nákup půdy vypsal Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond titul Půda. Fond bude dotovat úroky z úvěrů na pořízení zemědělských pozemků.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down