ČKA převedla pohledávka za Setuzou na podpůrný fond

Pohledávka ve výši 4,1 miliardy korun za potravinářskou firmou Setuza byla převedena z České konsolidační agentury na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, který za ni zaplatil 465 milionů korun. Potvrdil to mluvčí PGRFL Tomáš Vyšohlíd s tím, že fond nyní musí prostudovat dokumentaci pohledávky.

Nakládání s ní pak bude podléhat rozhodnutí vlády, dodal. Kabinet převod pohledávky z ČKA na PGRLF schválil v půli listopadu. Předminulý týden ho odsouhlasila po dvou odkladech i dozorčí rada ČKA. Transakce je součástí plánu, podle nějž má stát opět získat vliv v Setuze. Ten ztratil poté, co byl PGRLF počátkem listopadu nucen na základě opční smlouvy z roku 2002 a jejích dodatků převést 38,3 procenta akcií potravinářské firmy na společnost Český olej kontrolovanou skupinou podnikatelů kolem Tomáše Pitra. Český olej má nyní přes 90 procent akcií Setuzy. Podpůrný fond chce akcie získat zpět. Podle agenturních informací dospěl k závěru, že některé podmínky smlouvy o prodeji podílu byly porušeny, a proto druhou stranu počátkem roku informoval, že od smlouvy odstupuje. Pokud by Český olej krok uznal, musel by akcie vrátit a dostal by zpátky částku, kterou za ně zaplatil. Firma ale odstoupení a jeho důvody odmítá.
Státu zbývá čtyřmiliardová pohledávka za Setuzou. Ta ale dluh v současnosti neuznává. Odstoupila totiž od notářského zápisu uzavřeného s ČKA, v němž dříve dluh uznala. Zatímco dle názoru ČKA je odstoupení neúčinné, představenstvo Setuzy se rozhodlo platnosti tohoto kroku domoci žalobou. Pitr již dříve uvedl, že řešením vztahů Setuzy se státem by mohl být spíš prostředník v podobě nového investora. Přednostní právo na koupi Českého oleje tak získala PPF Investments. Ta také projevila zájem o pohledávku ležící v ČKA a nabídla za ni podle svého vyjádření 570 milionů korun, tedy o 105 milionů více, než zaplatil PGRLF. O koupi vyjádřila zájem také rakouská investiční společnost HMH.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *