Členové platformy předložili návrh novely zákona o lesích v paragrafovém znění

Členové Platformy za novelizaci lesního zákona, pro zachování českých lesů pro budoucí generace, zabezpečení jejich stability, konkurenceschopnosti a odolnosti dnes předložili ministrovi zemědělství návrh novely zákona o lesích v paragrafovém znění.  Informovala o tom PR manažerka Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) Jana Divišová s tím, že návrh společně připravili zástupci vlastníků lesů, lesníků, ochránců přírody, akademické sféry, lesnických a dřevozpracujících podniků a zaměstnavatelů v oboru jako podklad pro novelizaci zákona o lesích avizovanou ministerstvem zemědělství.

Návrh platformy reflektuje schválenou Koncepci státní lesnické politiky do roku 2035. Jeho cílem je přispět k zachování lesů pro budoucí generace a odpovídajícím lesním hospodařením zabezpečit jejich stabilitu, konkurenceschopnost, odolnost a kvalitu ekologickou, produkční a sociální. „Návrh, který společně předkládáme, umožňuje větší využití tvořivých sil přírody, snižuje byrokracii při správě lesa a umožňuje vlastníkovi lesa rozhodovat o optimálním způsobu hospodaření na svém majetku. Návrh definuje vhodná adaptační opatření, zejména prodloužení lhůt pro zalesnění holin a zajištění mladých lesních porostů. Navrhované snížení doby obmýtí pak dává možnost provádět změnu nevhodné druhové skladby lesů v rychlejším čase a reagovat na změny klimatu,“ řekl Jiří Svoboda, předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL). Mezi priority nestátních vlastníků lesů patří mimo jiné vznik samostatných lesních úřadů. „Jsme přesvědčeni, že stávající systém je nevhodný a zastaralý a že by se jednalo o krok správným směrem ke zlepšení odborného fungování a dohledu státní správy lesů, její efektivity a úspory veřejných prostředků,“ dodal Svoboda. Návrh Platformy řeší také pomoc státu drobným vlastníkům lesa zejména v krizových situacích, a to podporou jejich dobrovolného sdružování, což je dlouhodobě osvědčený model v Bavorsku, Rakousku, Finsku a dalších evropských zemích.  Zásadním bodem společného návrhu Platformy je motivace vlastníků lesů k tomu, aby i v budoucnu zajišťovali ekosystémové služby, které jsou spojeny s vysokými náklady na péči o les, ale neprochází trhem. S požadovanými změnami lesního zákona a důvody, které k nim vedou, chtějí zástupci Platformy podrobně seznámit pana ministra osobně na lednovém setkání.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down