03.01.2022 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Členové stráže přírody a lesní stráže mají vyšší pravomoci

Členové stráže přírody a lesní stráže mají od 1. ledna vyšší pravomoci. Úřady také mohou zakázat nebo omezit odpalování ohňostrojů a zábavní pyrotechniky na území chráněných krajinných oblastí. Stanovuje to zákon o invazních druzích, který nabyl účinnosti. Právní úprava, která má omezit šíření invazních druhů rostlin a zvířat v Česku, je reakcí na nařízení EU.

Podle Ministerstva životního prostředí je posílení kompetencí stráže přírody a lesní stráže nutné kvůli neukázněným turistům. Stráž přírody nově může zastavovat vozidla ve zvláště chráněných územích nebo významných ptačích oblastech při podezření, že porušila zákaz vjezdu. Podobnou pravomoc získává lesní stráž při podezření, že osádka automobilu porušila lesní zákon. Lesní stráž navíc bude moci vyžadovat například souhlas vlastníka lesa s vjezdem, pořizovat zvukový a obrazovaný záznam a zadržet člověka, který porušuje lesní zákon.

Možnost zakázat ohňostroje na chráněných územích pak doplní dosavadní dosavadní praxi, kdy tuto pravomoc měly úřady jen pro území národních parků.

Úprava dále cílí na omezení invazních nepůvodních druhů, které ohrožují biodiverzitu a ekosystém. Ty eviduje tzv. unijní seznam invazních druhů a novela také vytváří rámec pro opatření potřebná k prevenci zavlečení invazních druhů a k regulaci těch, které už se v Česku rozšířily.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down