20.06.2023 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Členské státy OSN schválily přelomovou smlouvu o ochraně oceánů

Členské státy OSN  včera schválily mezinárodní smlouvu o ochraně oceánů. Smlouva označovaná odborníky i politiky za přelomovou má pomoci zachovat mořskou biodiverzitu a zajistit její udržitelné využívání. O smlouvě se jednalo 15 let. Její přijetí ocenil generální tajemník OSN António Guterres, uvedla agentura AFP.

Hlavním cílem dohody je zajistit, aby se v budoucnosti nejméně 30 procent plochy oceánů zařadilo mezi chráněné oblasti, uvedla agentura DPA. Mořské ekosystémy ohrožují změny klimatu, znečištění a nadměrný rybolov. Vědci prokázali, že oceán oplývá bohatou, často mikroskopickou, biologickou rozmanitostí. Je zdrojem poloviny kyslíku, který dýcháme, a omezuje globální oteplování tím, že absorbuje značnou část oxidu uhličitého produkovaného lidskou činností, píše AFP.  "Smlouva byla přijata," oznámila  předsedkyně konference OSN o ochraně oceánů Rena Leeová. "Oceán je hybnou silou naší planety. Dnes jste oceánu vdechli nový život a novou naději, aby měl šanci bojovat," komentoval dohodu Guterres a označil ji za "historický úspěch". Navzdory přijetí konsensem vyjádřilo Rusko výhrady a některé části textu označilo za "naprosto nepřijatelné".*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down