26.05.2004 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Členské země pokrývají energetickou spotřebu zelenou energií příliš pomalu

Členské státy by měly zrychlit tempo při svém úsilí zajistit do roku 2010 více než pětinu spotřeby elektřiny prostřednictvím zelené energie. Již nyní lze říci, že podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v roce 2010 nepřesáhne devatenáct procent, namísto plánovaných dvaadvaceti. Evropa sice dobře pokračuje v budování větrných elektráren, kde ovládá 90 procent trhu, mezery ale jsou ještě v získávání energie z biomasy a ve využívání solární energie, připomněla místopředsedkyně Evropské komise Loyola de Palaciová.

Unie se už dříve zavázala, že do roku 2010 bude pokryto zelenou energií 12 procent celkové energetické spotřeby bývalé "patnáctky". Do roku 2020 by se obnovitelné zdroje měly podílet na celkové spotřebě energie pětadvacítky 20 procenty.
Urychlenému rozvoji obnovitelných zdrojů energie nahrávají podle Palaciové i další skutečnosti, například to, že v Evropě se zvyšuje cena ropy a zároveň se usiluje o omezení produkce skleníkových plynů. Na druhé straně není možné popřít nevýhody zelené energie. Zelená energie se promítne v daních a závislost je také na specifických přírodních podmínkách.
Palaciová upozornila, že členské státy by se měly snažit tím spíše, že Evropa dnes čelí dalšímu zvýšení ceny ropy a usiluje současně o omezení produkce skleníkových plynů. "Členské státy mají pořád ještě čas změnit svou politiku, aby se obnovitelné zdroje energie konečně v Evropě rozvinuly," řekla komisařka.
V České republice se zatím pro obchodní účely využívá především vodní energie. V České republice projednává zákon o podpoře výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie projednává Poslanecká sněmovna. Podle tohoto zákona by měl v Česku do roku 2010 stoupnout podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě na osm procent, v současné době je zhruba na poloviční úrovni.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down