Co lze vyčíst z přehledu porážek

O velikosti živočišné výroby v jednotlivých státech Evropské unie vypovídají mnohé přehledy porážek zveřejňované pravidelně evropským statistickým úřadem Eurostatem. Jak dokládají z tohoto přehledu přejaté tabulky za loňský rok, v porážkách skotu vede Francie. Loni měřeno hmotností zvířat se v ní porazilo 18,8 procenta. Na druhém místě je Německo s 15 procenty, na třetím Itálie s 13,1 procenta. Tabulka porážek skotu nabízí zajímavé srovnání: Tak například Belgie, která má zhruba stejný počet obyvatel jako ČR, poráží třikrát více skotu (měřeno hmotností zvířat) než ČR. Úspěšnější než my je v této oblasti i Dánsko, které má polovinu obyvatel než ČR. Více než šestkrát nás v porážkách skotu předčí Irové, byť jich je jen něco kolem čtyř milionů. Na druhé straně daleko za námi je v této oblasti o mnohem větší Bulharsko, v poměru ke svému počtu obyvatel zaostává i Slovensko.

 V porážkách prasat loni vedlo Německo s 22,6 procenta, následované Španělskem s 15,4 procenta a Francií s 10,1 procenta. Na dalších místech je Polsko s 8,4 procenta a poměrně malé Dánsko se 7,6 procenta. Srovnání ČR s Belgií a Dánskem je zajímavé i v tomto případě. Zatímco v Belgie je i v prasatech třikrát úspěšnější než ČR, Dánsko nás převyšuje zhruba pětkrát.
V porážkách ovcí je na prvním místě Velká Británie s 34,3 procenta, na druhém Španělsko s 16,5 procenta a na třetím Francie s 11,6 procenta. Zatímco v porážkách ovcí se Řecko umístilo až na čtvrté příčce s 7,7 procenta, v porážkách koz suverénně unii vévodí podíle 48,4 procenta. Daleko za sebou nechává Španělsko s 11,9 procenta a Francii s 9,5 procenta těsně následovanou Rumunskem s 9,2 procenta.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *