01.05.2003 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co nabízí unie ženám z venkova

Co mohou očekávat od vstupu do Evropské unie ženy z venkova a ze zemědělství? Tyto informace se jim pokusila zprostředkovat Agrární komora ČR v rámci své proevropské kampaně, financované z ministerstva zahraničních věcí.

Znevýhodněná skupina
Hlavní očekávání je spojováno s rovným přístupem pro ženy a muže, shodovali se přednášející na semináři, který komora uspořádala minulé úterý v Jesenici u Prahy.
Naše společnost totiž rovnost příležitostí stále nebere vážně, postěžovala si předsedkyně Českého svazu žen Zdenka Hajná. „Jen díky tomu, že se Česká republika připravuje na vstup do EU, se tato otázka začíná vnímat trochu vážně. Vše ale stále zůstává jen na papíře,“ kritizovala. Vzhledem k tomu, že dvě třetiny ze 60 tisíc aktivních členek svazu žen žijí na venkově, se organizace podle Hajné věnuje venkovské politice. „Existují mezinárodní úmluvy o venkovských ženách, které se však v naší zemi neplní. Ukázkou jsou tristní platy za práci žen na venkově,“ poukázala s tím, že tato skupina žen a také ty, které chtějí podnikat, patří mezi znevýhodněné.
O odbytu potravin rozhodují ženy
Prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček se v dámském publiku snažil získat spojence pro odbyt domácích potravin. „Vždyť vy rozhodujete o tom, co se nakupuje, a to je rozhodující pro podnikatele v zemědělství a potravinářství,“ konstatoval a vyzval ženy, aby společně s komorou hledaly formu komunikace na toto téma.
Zkušenost s propagací českých potravin ze začátku devadesátých let nabídla předsedkyně svazu žen: „Tehdejší akce Ženy kupujte české výrobky byla celkem úspěšná. Pořádali jsme setkání s výrobci, aby ženy poznaly, že domácí potraviny jsou dobré a chutné. A my opravdu rozhodujeme, jak se bude rodina stravovat.“
Nikoli jednostranná kampaň
Aby agrární komora učinila zadost informování o EU, zprostředkovala ženám v kostce informace o budoucnosti v unii, o konventu a chystané ústavní smlouvě, o institucionální přípravě zastřešované ministerstvem zemědělství.
Realistický pohled na členství v unii nabídla senátorka Helena Rögnerová, která v blížícím se referendu doporučuje hlasovat pro. „Odmítnout vstup by bylo krátkozraké, ale současně je naivní připojovat se k unii s nadšením, že tím se vše vyřeší. Vstup do unie nás vystaví velké zkoušce schopnosti a výkonnosti. Musíme zvládnout domácí problémy, jinak se jen zvýrazní naše nedostatky,“ zdůraznila.
Pohled z Německa
„V Evropské unii se žije docela dobře a myslím, že byste se měli vyjádřit pro vstup,“ snažila se ženy navnadit Edda Albers z Dolního Saska, která je aktivní v zemědělském spolku a svazu venkovských žen. Tamní sedláci se podle jejích slov musejí neustále vypořádávat s konkurencí. „Vždy jsme soutěžili s farmáři ze sousedního Holandska. Po sjednocení Německa nastoupila konkurence z nových spolkových zemí a nyní přijde z nových členských zemí unie. Konkurence je ale důležitá, můžeme se srovnávat a soudit, jak dobře či špatně se skutečně máme.“
Edda Albers vyrostla v zemědělské rodině a tak ví, že pořádný zemědělec si stěžuje. „Ale nikdo to už nechce poslouchat,“ poznamenala. Svérázný pohled nabídla na bezpečnost potravin a systém jednoduše nazývaný „od stáje po vidličku“. „Velká část zemědělských podniků již najela na systém kvality, veškerá produkce se dá zpětně ověřit, ale v obchodní síti výrobky s takto garantovanou kvalitou neumějí výhodněji prodat. Většina spotřebitelů ani neví, co znamená zkratka QS – kvalita a bezpečnost.“ Přitom podle jejích slov po různých skandálech mají lidé strach. „Mnohé chyby však vznikají přímo v kuchyni, když se neumí s potravinami zacházet,“ tvrdí Němka.
Nováčkům, kteří vstupují do unie by Edda Albers popřála, aby měli jednodušší administrativu podpor. „Máme příliš mnoho podpůrných programů, ve kterých se pomalu nikdo nevyzná. A kvůli chybám se pak ztrácí asi třetina příjmů,“ posteskla si.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down