26.07.2000 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co obnášejí mimořádná opatření při výskytu vztekliny

Veterinární opatření, která byla vyhlášena v poslední době v souvislosti s výskytem vztekliny na Mladoboleslavsku, Kladensku, či Nymbursku, vyvolávají některé otázky. Tato opatření se dotýkají chovatelů zvířat.

Při zjištění výskytu vztekliny v okrese, a to ať už u volně žijícího zvířete nebo zvířete domácího, vyhlašuje příslušná okresní nebo městská veterinární správa (OVS nebo MěVS) mimořádná veterinární opatření. Je to v souladu s § 54 veterinárního zákona (č.166/1999 Sb.) Veterinární opatření bývají vyhlášena obvykle na dobu tří měsíců, což je pozorovací doba, během které se nesmí zjistit další výskyt vztekliny. Pakliže se vzteklina objeví, pozorovací doba se prodlužuje.
Pro majitele psů vyhlášení mimořádného veterinárního opatření především znamená, že v určené datum se musejí dostavit k soukromému veterinárnímu lékaři, který zkontroluje, zda jsou psi vakcinováni proti vzteklině, a psy starší tří měsíců doočkuje. Toto očkování je zdarma v rámci mimořádných veterinárních opatření, popřípadě vyhlášky.
Dalším předmětem opatření je zákaz volného pobíhání psů, tj. bez pána, bez vodítka, bez košíku. Co se cestování týká, vakcinovaní psi mohou cestovat se svými pány do jiných okresů. Do ciziny však zřejmě nikoli. Protože cizí země požadují potvrzení z místa „bydliště“ psa, že se v okruhu 30 km v posledních 6 – 12 měsících (podle státu) vzteklina nevyskytla.
Mimořádná veterinární opatření se týkají většinou přímo psů, mohou v nich ale být zmíněna i všechna vnímavá teplokrevná zvířata. Tedy i kočky a třeba i fretky. Obecně lze říci, že by každý chovatel měl ve vlastním zájmu zamezit volnému pohybu svých zvířat. V mimořádných opatřeních také může být zmíněno, že volně pobíhající zvířata mohou být odchytávána a umísťována do útulku a při zjištění podezřelých příznaků utracena a odeslána na laboratorní vyšetření na vzteklinu.
Stane-li se, že v oblasti, kde jsou vyhlášena mimořádná veterinární opatření kvůli vzteklině, nějaký pes člověka pokouše, je nutné postupovat normálním obvyklým způsobem. To znamená, že majitel takového psa s ním musí okamžitě ke zvěrolékaři, který zkontroluje, byl-li pes vakcinován a nejeví-li příznaky onemocnění. Tato povinnost vyplývá pro majitele zvířete, které člověka poraní (tedy zpravidla psa, ale i kočky nebo třeba i koně), z ustanovení veterinárního zákona č. 166/1999, § 4, odst. 1, písmeno g, kde je výslovně řečeno : „chovatel je povinen zajistit, aby bylo neprodleně veterinárně vyšetřeno zvíře, které poranilo člověka nebo s ním přišlo do přímého kontaktu způsobem nebo za okolností, které mohou vyvolávat podezření z onemocnění vzteklinou.“ Znamená to také, že zejména v oblasti s vyhlášenými mimořádnými veterinárními opatřeními by se měl každý člověk vyvarovat kontaktu s neznámými a volně se pohybujícími zvířaty a věnovat pozornost i drobnému poškrábání zvířetem, které obvykle unikne pozornosti.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down