Co pamatuje strom a lidé zapomněli

Národní zemědělské muzeum Praha dnes zahájilo v rámci Mezinárodního roku lesů ve spolupráci se státním podnikem Lesy ČR zatím svůj nejrozsáhlejší výstavní projekt v historii, v prostorách muzea v Praze na Letné. Informoval o tom mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Jeho základní částí je výstava „Co pamatuje strom a co lidé zapomněli“, která je situována do velkého sálu v prvním patře muzea. Návštěvník bude procházet kmenem stotřicetiletého smrku, v němž se bude moci v decentních sekvencích pohybovat na časové ose a seznamovat se s historií vybraných lesnických oborů. Návštěvníci se seznámí také s kanceláří fořta ze začátku 20. století nebo kanceláří současného lesního správce Lesů ČR. Součástí projektu „Co pamatuje strom a co lidé zapomněli?“ je i interaktivní venkovní expozice „O stromech a o lese“ umístěná v revitalizovaném muzejním dvoře.
Na území ČR lesy pokrývají téměř celou jednu třetinu území. Z této výměry spravují Lesy ČR kolem 50 % lesů. Lesy ČR se proto k Mezinárodnímu roku lesů hlásí. V průběhu celého roku podnik připravuje mnoho osvětových akcí pro širokou veřejnost o lese a lesnictví v podobě přednášek, besed, vycházek, ale především akcí typu Den s Lesy ČR, které se konají v jednotlivých regionech ČR, a které jsou tematicky zaměřeny na lesní hospodářství a ochrany přírody. O těchto akcích podnik veřejnost pravidelně informuje na svých internetových stránkách. Výstava Co pamatuje strom a lidé zapomněli v Národním zemědělském muzeu Praha přitom představuje ve spektru realizovaných akcí událost nejvýznamnější.
V nově otevřených prostorách muzea na prvním a třetím patře budou instalovány další doprovodné výstavy, například „Staletí mysliveckých a lesnických uniforem“, největší sbírka historických i současných, českých i zahraničních mysliveckých a lesnických uniforem. Jedna z dalších doprovodných výstav „Vůně dýmu a jehličí“ seznámí návštěvníky s historií a kouzlem lesních železnic. Tradici lesnického školství u nás přiblíží výstava „Střední lesnické školství v České republice“.
Tento velký výstavní projekt potrvá od 29. dubna a potrvá až do 30. října 2011. Jeho součástí budou rovněž další doprovodné akce – odborné semináře a přednášky v přednáškovém sále muzea a několik tematických Týdnů (dnů, víkendů) lesa s tématikou lesnictví a myslivosti pro odbornou i širokou veřejnost. Celý výstavní projekt probíhá v pražském sídle Národního zemědělského muzea v Praha 7 na Letné.
Podrobný časový harmonogram projektu najdete na internetových stránkách Národního zemědělského muzea..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *