30.07.2007 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co se smí a co se nesmí dovézt ze zahraničí

V období turistické sezóny považuje Státní veterinární správa ČR za užitečné připomenout, co lze do České republiky a tedy i do Evroipské unie přivézt z dovolené v zemích mimo unii, aby se turisté při překročení hranic vyhnuli problémům.

Jak pro Agroweb uvedl mluvčí SVS Josef Duben, dnem přistoupení České republiky k EU 1. května 2004 nabylo účinnosti nařízení Komise (ES) č. 745/2004 o dovozu produktů živočišného původu pro osobní spotřebu:
Pro soukromé osoby platí ze zemí mimo EU zákaz dovozu masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků.
Jedinými výjimkami jsou:
1. Sušené mléko pro kojence, kojenecká strava a zvláštní potraviny nutné ze zdravotních důvodů za podmínky, že:
- tyto produkty není třeba před spotřebou udržovat v chladu;
- jde o značkové balené produkty;
- obal je neporušen.
2. Pro osobní spotřebu určené maso, masné výrobky, mléko nebo mléčné výrobky z Faerských ostrovů, Grónska, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska s kombinovanou celkovou hmotností nepřesahující 5 kg.
3. Pro osobní spotřebu určené maso, masné výrobky, mléko nebo mléčné výrobky z Andory, Norska a San Marina.

Duben zdůraznil, že pro osobní spotřebu určené maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky mohou být dovezeny za podmínky, že:
- jsou doprovázeny veterinárním osvědčením, které vyhovuje požadavkům na vstup do EU (produkt pochází ze schválené třetí země a schváleného výrobního závodu),
- produkty budou deklarovány a doklady předloženy při příjezdu pro účely veterinární kontroly.
Bez předložení k veterinární kontrole může být přivezen až 1 kg potravin živočišného původu jiných než masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků (ryby, vejce, med..), ovšem za podmínky, že se jedná o schválenou třetí zemi (lze nalézt na webových stránkách Státní veterinární správy ČR www.svscr.cz – obchodování s veterinárním zbožím - seznamy třetích zemí), a že výrobek je správně označený a obal není porušený.
Cestující jsou při návratu ze zemí mimo EU kontrolováni na všech letištích v ČR příslušnými celními úřady. V celním prostoru jsou umístěny speciální odpadkové nádoby, kam mohou cestující tyto potraviny dobrovolně vyhodit dříve než budou podrobeni kontrole.

Nařízení Komise se samozřejmě netýká zemí EU, tedy Belgie, Bulharska, Dánska, Německa, Estonska, Řecka, Španělska, Francie, Irska, Itálie, Kypru, Lotyšska, Litvy, Lucemburska, Maďarska, Malty, Nizozemí, Rakouska, Polska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Slovenska, Finska, Švédska a Spojeného království.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 28MB (5.6% of 500MB)