22.06.2005 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Coca-cola přistoupila na antimonopolní dohodu s EU

Dlouhotrvající antimonopolní spor s americkou nápojovou společností Coca-Cola uzavřela dohodou Evropská komise. Světový výrobce sycených limonád se tak vyhne pokutě za porušování antimonopolních zákonů. Podle dnešního závazného znění dohody však bude muset změnit obchodní postupy a omezovat se do roku 2010.

Dohodu s vedením firmy uzavřel loni v říjnu bývalý komisař pro hospodářskou soutěž Mario Monti. Coca-Cola musí zrušit dohody o výlučném prodeji svých produktů s obchody a restauracemi, které kvůli tomu nemohou prodávat zboží od konkurence. Firma bude muset ukončit i různé rabaty, kterým si u prodejců zajišťovala dominantní postavení na trhu.
Závazek Coca-Coly se týká i umístění konkurenčních výrobků v chladicích zařízeních firmy. Coca-Cola má přenechat 20 procent prostoru chladicích boxů konkurentům, kteří na místě nemají vlastní chladicí zařízení.
Dohoda se týká 25 zemí EU plus Norska a Islandu. Jestliže komise zjistí, že firma závazky porušila, bude ji moci postihnout pokutou až do deseti procent světového obratu. Loňské tržby Coca- Coly dosáhly 22 miliard dolarů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down