Čokoládové náhražky na trhu

Sdružení obrany spotřebitelů SOS upozornilo na čokoládové náhražky, které v těchto dnech zaplavují obchody. Objevují se nyní jako různé figurky čertů, Mikulášů a další oblíbené postavičky a předměty spojené se závěrem roku. Výrobky z rostlinného tuku se začínají objevovat i mezi bonbonierami, upozornila mluvčí SOS Ivana Picková.

Na SOS se podle Pickové obrací stále více spotřebitelů, kteří si nejsou jisti, zda kupují opravdovou čokoládu, nebo náhražku z rostlinného tuku. Nedokáží se orientovat v údajích o složení výrobku nebo jsou údaje nedostatečné. „Prodávající nesmí u náhražkových výrobků psát, že jsou čokoládové. Mnozí to vědí, proto k takovému zboží dávají informaci, že jde o „mikulášské či vánoční“ figurky,“ uvedla Picková. „Určitým vodítkem může být, pokud je ve složení uveden rostlinný tuk na předním místě, pak se dá předpokládat, že jde o nečokoládový výrobek, tedy o náhražku,“ dodává. „Spotřebitelé by se měli naučit číst složení a pokud tato informace na výrobku chybí – i na to si nyní stěžují – určitě by takové zboží neměli kupovat a informovat pracovníky prodejny, popřípadě Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci.“
Leccos o kvalitě mohou spotřebitelé vyčíst z ceny výrobku, i když ani to není stoprocentní vodítko. V loňském průzkumu SOS se ukázalo, že za vyšší cenu se prodávají i náhražky. SOS upozorňuje, že případná reklamace takového zboží může být problém, protože pokud prodávající výslovně netvrdil, že jde o čokoládu, nemá spotřebitel šanci získat zpátky peníze, pokud není spokojen s kvalitou výrobku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *