COPA/COGECA chce nápravu v mléku

COPA/COGECA včera požádala členy Evropského parlamentu, aby okamžitě přijali opatření, která by v budoucnosti zabránila další krizi v sektoru evropské produkce mléka. Závroveň vyslala varování, že trh Evropské unie je i nadále velmi zranitelný a tržní ceny mléka často nekryjí výrobní náklady producentů mléka. Uvádí se to v tiskové zprávě COPA/COGECA.

Ve svém vystoupení před Zemědělským výborem Evropského parlamentu (COMAGRI) řekl Padraig Walshe, předseda evropského zemědělského odborového svazu COPA: „Evropští producenti mléka si již své „vytrpěli“ během hluboké ekonomické krize na konci roku 2008, kdy ztráty dosáhly deseti miliard eur v obratu za rok 2009. Evropský trh je stále velmi zranitelný a závislý na světové poptávce, která se samozřejmě rychle mění. Tato situace vyžaduje přijetí silných opatření na úrovni celé Evropské unie, aby se bylo do budoucna možné bránit náhlé krizi. Přivítal jsem iniciativu členů Evropského parlamentu, která se týkala doporučení expertní skupiny Evropské komise pro mléko (HLG) a i přijetí opatření v dlouhodobém časovém měřítku. Některá doporučení této skupiny jsou v souladu i s našimi návrhy, a proto žádáme členy parlamentu, aby úzce spolupracovali s Evropskou komisí a převedli tak tato doporučení skupiny do praxe. Jde zejména o zachování sociální záchranné sítě, která by reagovala na tržní výkyvy.“
Padraig Walshe pokračoval: „V souvislosti s neustále klesajícím podílem zisku zemědělců na maloobchodních cenách, kdy tento podíl klesl za posledních deset let z 31 na 23 %, podporuje COPA/COGECA doporučení Evropské komise pro mléko, která se týkají posílení postavení producentů mléka a zejména družstev v rámci potravinového řetězce. Jistou míru stability by mohly přinést kontrakty, založené na dobrovolnosti, sdružení odbytových organizací a tím dané i kolektivní vyjednávání a lepší pozice v rámci potravinového řetězce“.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *