Copernicus: Evropa zažila dosud nejteplejší zaznamenané léto

Evropa letos zažila nejteplejší léto od doby, co se vedou záznamy. Teplota za letošní červen, červenec a srpen však dřívější maxima překonala jen těsně, uvedla evropská služba Copernicus. Předchozí rekordní léta 2010 a 2018 byla jen o 0,1 stupně Celsia chladnější.

Průměrná teplota za tři letní měsíce byla v Evropě letos téměř o jeden stupeň Celsia vyšší, než je průměr za roky 1991 až 2020. Z léta si však různé evropské země odnesly různé zážitky – zatímco ve Středomoří padlo několik teplotních rekordů, na severu bylo léto chladnější, než je běžné.
"Při vlně veder na jihu Evropy byla 11. srpna na Sicílii zaznamenána teplota 48,8 stupně Celsia. Tato teplota, pokud ji potvrdí Světová meteorologická organizace, by byla nejvyšší kdy naměřenou v Evropě," připomíná Copernicus. Stejná vedra zasáhla také Španělsko a něco dříve Řecko a Turecko, kde vytvořila "vhodné podmínky" pro vznik tamních devastujících požárů.
Záznamy unijní agentury sahají až do 50. let minulého století, Copernicus však čerpá i z dalších dat až z poloviny 19. století.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Ta léta jsou v poslední době fakt extrémní, ale letos to ještě docela jde. I když jsem stejně na bazaru https://www.biginzerce.cz/biginzercecz/ pořídil mobilní klimatizaci, abych se doma (kde pracuji) neupekl. 🙂 Vloni to bylo fakt šílený a potil jsem se jak blázen. Letos je to trochu lepší a s tou jetou klimatizací, která stála pár korun, to je naprosto TOP. 🙂

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down