11.04.2014 | 02:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR a Německo prosazují stejné cíle

Společná zemědělská politika a dobrá spolupráce obou zemí při vyjednávání o její budoucí podobě byla témata, o kterých spolu dnes hovořili ministr zemědělství Marian Jurečka a německý ministr zemědělství Christian Schmidt. V rámci jednání ministři obou zemí debatovali také o ekologickém zemědělství a možnostech využívání bioplynu.

„Spolupráce mezi českými a německými zástupci při jednáních o nové společné zemědělské politice Evropské unie byla velmi intenzívní a přínosná. Díky tomu se nám v Bruselu podařilo prosadit mnoho společných cílů,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Dalším tématem dnešního setkání bylo ekologické zemědělství, které nová společná zemědělská politika podporuje jako hospodaření ohleduplné k životnímu prostředí. „Stále více evropských spotřebitelů žádá a také vyhledává kvalitní potraviny zaručeného původu. Biopotraviny tyto požadavky přirozeně splňují a navíc ekologické zemědělství přináší mnoho nových podnikatelských příležitostí a na ně navázaných nových pracovních míst,“ uvedl Marian Jurečka. Ministři zemědělství jednali i o důležitosti transparentního značení původu potravin, které spotřebitelům usnadňuje orientaci při výběru zboží v obchodech. Christian Schmidt také s Marianem Jurečkou mluvili o obnovitelných zdrojích energie, zejména o energetickém využití biomasy produkované v zemědělství. Vlastní bioplynové stanice využívající tuto biomasu jsou pak jedním ze způsobů, jak zlepšit ekonomickou situaci zemědělských podniků díky úsporám za dodávky energií.

Německo patří mezi tradiční a největší obchodní partnery České republiky. Podle hodnoty agrárního dovozu do ČR je na prvním místě a podle hodnoty agrárního vývozu pak na místě druhém. Obrat vzájemného obchodu dosáhl v roce 2003 přibližně 24,6 miliardy korun a do roku 2013 vzrostl více než trojnásobně na 75,3 miliardy. Čeští zemědělci a obchodníci do Německa nejčastěji vyvážejí pšenici, mléko a pivo. Z Německa se nejčastěji dováží vepřové maso, pokrutiny ze sóje, sýry a čokoláda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down