23.06.2008 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR bude pro pomoc zemím na východě

Česká republika se během svého předsednictví v EU hodlá v oblasti rozvojové pomoci zaměřit například na větší využívání obnovitelných zdrojů energie v rozvojových zemích a také chce, aby se EU více než dosud zaměřila na státy východně od hranic unie. Uvedl to
minulý týden náměstek ministra zahraničí Jan Kohout, který se v Praze sešel s generálním ředitelem Evropské komise pro rozvoj Stefanem Manservisiem.

Oba představitelé hovořili o přípravě českého půlročního předsednictví, které ČR čeká od ledna 2009. V šéfování unie se členské státy střídají.
K prioritám podle Kohouta patří rovněž takzvané "dobré vládnutí" v chudších zemích. Manservisi uvedl, že Česká republika může pro ně být dobrou inspirací, protože sama má zkušenost s přechodným obdobím od komunismu k tržnímu hospodářství a občanské společnosti.
EU podle loňských informací dává na rozvojovou pomoc více než 40 miliard eur (asi 940 miliard korun) ročně, v roce 2010 by to mělo být o 20 miliard eur více. Česko přitom v tomto ohledu patří k jedněm z nejštědřejších, pokud jde o nové členské země.
Česká republika má v současnosti osm prioritních zemí pro programy rozvojové pomoci. Jsou to Angola, Bosna a Hercegovina, Jemen, Moldávie, Mongolsko, Srbsko a Černá Hora, Vietnam a Zambie. Vedle toho jsou zásadnější projekty také v Afghánistánu a Iráku.
Česká republika dala předloni na zahraniční rozvojovou pomoc asi 3,6 miliardy korun. V porovnání s rokem 2005 to bylo navýšení o 300 milionů. Neziskové organizace vládu kritizovaly za to, že na pomoc chudším zemím dává málo.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down