23.10.2023 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR chce, aby cíl snížení užívání pesticidů v EU o polovinu byl právně nezávazný

ČR podporuje, aby cíl EU na snížení používání pesticidů o polovinu do roku 2030 zůstal právně nezávazný. Každý stát by si měl ve svém národním plánu vypracovat strategii, jak přispěje k dosažení společného cíle unie. Česko patří k zemím s nejnižší mírou využívání pesticidů a další snížení by pravděpodobně vedlo ke ztrátě produkce některých komodit. Řekl to ministr zemědělství Marek Výborný.

Ekologické Hnutí Duha kritizuje, že ČR se přidala k desítce unijních zemí, které požadují, aby se z připravovaného nařízení o udržitelném používání prostředků na ochranu rostlin vypustily cíle snižování pro jednotlivé státy.

Plánované nařízení bylo jedním z témat, které se řešilo za českého předsednictví v Radě Evropské unie. Již bývalý ministr zemědělství Zdeněk Nekula upozorňoval na to, že Česko je oproti jiným zemím ve snižování používání pesticidů premiant. Například v Nizozemsku je využíváno přes deset kilogramů na hektar a rok, zatímco v ČR zhruba 1,5 kilogramu, uvedl. I podle Výborného je Česko dlouhodobě pod průměrem EU.

Snížení ohrozí produkci

Pro ČR je podle Výborného nepřijatelné, aby při výraznějším omezováním spotřeby přípravků klesla produkce zemědělských komodit. Podotkl také, že státy, které se k iniciativě kritizované ekology připojily, mají již tak nízkou spotřebu pesticidů, že další snížení by ohrožovalo zdravotní stav rostlin.

Martin Rexa z Hnutí Duha uvedl, že na stole byla varianta, že by některé státy s nižší spotřebou měly užívání pesticidů snížit o zhruba 35 procent, zatímco státy s vyšší spotřebou by měly přísnější kritéria. Musely by spotřebu snížit až o 65 procent. Tuto variantu dříve zmiňoval i Nekula. Podle Rexy na to byla Evropská komise ochotná přistoupit, ale některé státy nyní tlačí na úplné odstranění cílů pro jednotlivé země.

Rexa také uvedl, že v otázce pesticidů je problematická nespolehlivost dat, která zároveň nelze porovnávat mezi státy. Poukázal na to, že podle dat Eurostatu v Rakousku od roku 2011 výrazně narostla spotřeba pesticidů, zatímco v Česku klesla.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down