ČR chce vyšeřovat až starší krávy

Státní veterinární správa ČR zasílá nyní do Bruselu žádost o možnost vyšetřovat na BSE o něco starší krávy. Dosud se u nás vyšetřuje jatečný skot, který je starší než 30 měsíců. Pokud by ČR uspěla, bylo by možné tuto hranici zvýšit na 48 měsíců. Pro zemědělce by to znamenalo úsporu. Informoval o tom tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Naše republika splňuje podmínky pro podání žádosti, bylo to konstatováno to mimo jiné i na posledním jednání šéfů veterinárních správ v Bruselu 19. července. „O tom, že splňujeme podmínky, se přesvědčili letos i inspektoři z FVO (Potravinového a veterinárního úřadu) Evropské komise. Shledali náš systém dozoru jako důvěryhodný a funkční, tj. jak z hlediska samotného způsobu vyšetřování tak vedení evidence,“ sdělil Duben s tím, že samozřejmě je splněna základní podmínka – žádný výskyt bovinní spongiformní encefalopatie (BSE), naposledy byl diagnostikován případ BSE více než před rokem.
Nyní bude žádost posouzena orgány Evropské komise. „Lze doufat, že kladně,“ podotkl. ČR by se tak přiřadila ke starým členským zemím, původní patnáctce plus Kypru a Slovinsku, kde se již nad 48 měsíců vyšetřuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *