České republice se příliš nelíbí návrh Evropské komise spojit programy dotací mléka pro školáky a ovoce a zeleniny do škol. V Bruselu, kde dnes o nápadu diskutují ministři zemědělství osmadvacítky, to řekl český ministr zemědělství Marian Jurečka. Praha si prý umí představit diskusi o spojení obou programů až s příštím dlouhodobým rozpočtem unie, tedy po roce 2020.
"Pokud něco dobře funguje, tak není asi úplně šťastné měnit to. A u nás oba ty programy tak, jak běží, fungují dobře," prohlásil Jurečka, pro kterého bylo dnešní bruselské jednání prvním ve funkci ministra české vlády.
Spojení a posílení obou programů navrhla Evropská komise na konci ledna členským zemím a Evropskému parlamentu. Vysvětlovala to snahou zjednodušit administrativu, zefektivnit systém a také posílit vzdělávací funkci programu. Podle Jurečky jsou ale neopodstatněné obavy některých unijních zemí, že by spojení obou programů mělo v důsledku znamenat nižší finanční prostředky.
Nový režim - tedy spojené programy společně by měly v případě schválení disponovat v nynějším finančním období v celé EU na každý školní rok 230 miliony eur (asi 6,2 miliardy korun). V rozpočtu na letošní rok je na projekt vyhrazeno 197 milionů eur (5,3 miliardy korun).
Když čeští poslanci v minulých dnech zatím bez závěru jednali o letošním rozpočtu Státního zemědělského intervenčního fondu, měli v podkladech, že na podporu školního mléka počítá jeho rozpočet s částkou až 58,5 milionu korun; z toho 11,5 milionu z unijních peněz a 47 milionů ze státního rozpočtu. Na podporu projektu ovoce a zeleniny do škol by mělo jít celkem 144,7 milionu korun. Z toho zhruba 105,7 milionu má dát EU a zbylých asi 39 milionů půjde ze státního rozpočtu.
V dosavadním programu mléka do škol, který existuje už od roku 1977, jsou zapojeny všechny unijní země. Podle statistik jej ve školním roce 2011/2012 využívalo na 20,3 milionu dětí. Přibližně 8,5 milionu dětí v EU dostává v rámci druhého ze spojovaných programů ve škole ovoce.