02.10.2007 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR je proti zákazu doslazování vín

Jestliže v reformě vinařského sektoru v Evropské unii nadále zůstane návrh na zákaz doslazování vína, Česká republika bude hlasovat proti ní. Minulý týden to v Bruselu řekl český ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Návrh na zákaz doslazování, s nímž přišla Evropská komise, vyvolává největší protesty právě u nás. Doslazování je totiž tradiční metoda, které vinaři využívají v případě nepříznivých klimatických podmínek, jež způsobují, že víno má nižší hladinu cukru, a je tak méně kvalitní. Stejné metody přitom využívají například i němečtí vinaři, kteří jsou rovněž proti současné podobě reformy.
Podle Gandaloviče je nakonec dost dobře možné, že státy reformu odmítnou a komise ji bude muset přepracovat. Zároveň však existuje určitá naděje na její schválení ještě za portugalského předsednictví, jež končí poslední prosincový den. V takovém případě by se ale ministři museli na změnách ve vinařském sektoru dohodnout na zasedání v Lucemburku, jež se uskuteční koncem října. Doslazování všas není jediným sporným bodem reformy. Její hlavní snahou je likvidace nekonkurenceschopných vinohradů, což se týká asi dvě stě tisíc hektarů vinic.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down