12.02.2001 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR loni zvýšila přebytek obchodu s mlékem o 25 %

Česká republika loni zvýšila v meziročním srovnání aktivní bilanci v zahraničním obchodě s mlékem a mléčnými výrobky o 24,5 procenta na 4,14 miliardy korun.

Vyplývá to z údajů MZe. ČR loni vyvezla mléko a výrobky z něj za 6,43 miliardy korun. Dovozy představovaly 2,29 miliardy korun.
V roce 1999 nakoupili zahraniční odběratelé v ČR mléko a mléčné výrobky za 5,3 miliardy korun, zatímco dovozy činily 1,97 miliardy korun. Obrat zahraničního obchodu s mlékem a mléčnými výrobky se loni meziročně zvýšil o 20 procent na 8,72 miliardy korun.
U většiny sledovaných komodit se v loňském roce meziročně zlepšily směnné relace, když vzrostl podíl vývozní a dovozní ceny. Mírné zhoršení vykázala pouze skupina sýry a tvarohy a skupina jogurty a kefíry.
Za nejvýhodnějších podmínek loni ČR obchodovala se zahuštěným mlékem a smetanou, u kterých byla vývozní cena dvojnásobkem dovozní. Obchod s touto komoditou měl nejvyšší podíl na aktivní bilanci, když skončil saldem 3,14 miliardy korun. Hlavním důvodem růstu aktivní bilance je podle tiskového mluvčího MZe Pavla Kováře příznivý vývoj cen mléčných produktů na světových trzích. To umožňuje českým producentům vyvážet za konkurenceschopné ceny bez dotací státu. Výjimku tvoří pouze máslo a částečně tvrdé sýry, jejichž vývoz musí stát podpořit.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down