23.05.2007 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR má schválený program rozvoje venkova jako první

Česká republika je společně se Švédskem první zemí, které Evropská komise (EK) schválila Program rozvoje venkova. Druhé kolo schvalovací procedury na půdě Výboru pro rozvoj venkova Evropské komise skončilo minulou středu úspěchem českého vyjednávacího týmu. Informovala o tom tisková mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.

Králová poznamenala, že ve srovnání se strukturálními fondy a Národním strategickým referenčním rámcem, při jejichž projednávání vznikly problémy, se podařilo v případě programu rozvoje venkova uspět. V programovacím období 2007 – 2013 bude z tohoto programu možné čerpat více než sto miliard korun, pro letošní rok bude k dispozici 13 miliard korun.
„Program rozvoje venkova patřil od začátku mezi naše priority a díky tomu je ČR první novou členskou zemí Evropské unie, které se schválení podařilo dosáhnout. Považuji to za obrovský úspěch vyjednávacího týmu v čele s prvním náměstkem Ivem Hlaváčem,“ prohlásil ministr zemědělství Petr Gandalovič.
V úterý 5. června se uskuteční jednání monitorovacího výboru, na kterém mají být odsouhlasena prováděcí pravidla pro opatření, kde začne příjem žádostí v první vlně. Jde o opatření: .1.1 Modernizace zemědělských podniků , kde je alokováno 1,2 miliardy korun ročně, .3.2 Zahájení činnosti mladých zemědělců (alokace 235 milionů Kč ročně) a .1.1 Diverzifikace činností nezemědělské povahy (alokace 580 milionů Kč ročně).
„Naším hlavním cílem je program co nejrychleji spustit, aby se k zemědělcům i dalším žadatelům dostaly potřebné evropské peníze co nejdříve,“ uvedl ministr. Pravidla pro žadatele by měla být k dispozici v první polovině června. První kolo příjmu žádostí, ve kterém bude rozděleno 2,3 miliardy korun, bude otevřeno počátkem července.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down