11.01.2006 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR není v souvislosti s úmrtím v Turecku kvůli ptačí chřipce ohrožena

Česká republika není ohrožena ptačí chřipkou, prohlásil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben v souvislosti s úmrtím několika osob v Turecku kvůli této nemoci. Hovořit podle něj o nebezpečí pro chovy drůbeže u nás a o ohrožení zdraví našich obyvatel lze považovat za poplašnou zprávu. Ani v případě Turecka nejde o pandemii, dosud nedošlo k přenosu ptačí chřipky z člověka na člověka.

Státní veterinární správa ČR mezinárodní situaci pečlivě monitoruje, zdůraznil Duben. Jakýkoli podezřelý úhyn většího množství volně žijících ptáků je zaznamenáván a tito ptáci jsou vyšetřováni. Dosud však na našem území žádný nemocný pták nebyl zjištěn, nebylo ani vysloveno podezření. Na včerejším zasedání v Bruselu odborníci konstatovali, že na území EU se nevyskytl případ výskytu vysoce patogenního viru H5N1. Případ v Británii se týkal nemocného dovezeného papouška, který byl v karanténě. Rovněž nebyl potvrzen přenos ptačí chřipky tažnými ptáky.
Duben připomněl, že k nakažení člověka v místech, kde se ptačí chřipka vyskytne, sice může dojít, ale jedině přímým kontaktem s nemocnými ptáky – drůbeží. Zejména pak při manipulaci s nimi, s jejich peřím, při kuchání, kontaktu s podestýlkou a trusem. Jak je například z Turecka, ale i jihovýchodní Asie patrné, nejcitlivějšími skupinami obyvatel jsou děti a starší osoby. Při hodnocení situace je ale třeba vzít v úvahu tamní životní styl a způsob chovu drůbeže. Lidé tam žijí s drůbeží v neustálém v přímém kontaktu.
A při kuchyňské úpravě, to znamená minimálně od 70 °C, popřípadě kolem 100 °C se virus ničí. Určitě je třeba připomenout, že v ČR vůbec neexistuje možnost se s ptákem nakaženým aviární influenzou setkat. Dosud v ČR nebyl nikdy diagnostikován ani jeden případ nízce patogenní, natož vysoce patogenní ptačí chřipky, tvrdí mluvčí SRS.
Státní veterinární správa ČR praktikuje všechny kroky, které nařídila a doporučila Evropská komise, to znamená zákazy dovozu „všeho od peří“ ze zemí, kde se ptačí chřipka vyskytla a i nadále vyšetřuje všechny podezřelé četnější úhyny volně žijících ptáků. S negativním výsledkem dosud vyšetřila téměř dvě stě volně žijících ptáků, přes stovku ulovených kachen a přes 2000 kusů drůbeže z chovů z území celé ČR, oznámil Duben.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down