30.09.2008 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR požádá o další chráněné označení

Česká republika usiluje o chráněné zeměpisné označení od Evropské unie pro valašský frgál. Uvedl to europoslanec Jan Březina), který žádost o chráněné označení Valašský frgál spolu s jeho výrobci připravil.

"Valašský frgál má všechny předpoklady jít ve šlépějích šestnácti českých výrobků, které již razítka evropské kvality získaly," uvedl Březina. Evropská ochrana by podle něj pomohla propagaci valašského frgálu, posílila jeho pozici na trhu s pečivem a zamezila by i výrobě nejrůznějších napodobenin. "Koláče, které se tváří jako valašské frgály, se vyrábí například v Brně, Opavě nebo Praze. To tradiční výrobce poškozuje a je pochopitelné, že se s tímto stavem odmítají smířit,"sdělil s tím, že používání názvu Valašský frgál pro koláče vyráběné mimo Valašsko považuje za nekalou konkurenci, které by získání evropské ochrany mělo zabránit. Frgál se na Valašsku připravuje podle prakticky stejného receptu již několik století, přičemž první písemné záznamy o recepturách valašských frgálů podle Březiny pocházejí z roku 1826.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down