29.07.2022 | 02:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR v pololetí získala z Evropské unie o 23,5 miliardy korun více, než zaplatila

Česká republika v letošním prvním pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 23,5 miliardy korun více, než do něj odvedla. Z celkové sumy takzvané čisté pozice tvoří 7,7 miliardy korun příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU). Bez této sumy je rozdíl mezi příjmy z EU a odvody do EU 15,8 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí (MF). Loni za celý rok takzvaná čistá pozice ČR činila 88,8 miliardy Kč.

ČR tak i nadále zůstává čistým příjemcem evropských peněz. Od svého vstupu do EU v roce 2004 získala i po odečtení odvodů přes jeden bilion korun. V prvním pololetí letošního roku obdržela ČR z rozpočtu Evropské unie 48,4 miliardy a do evropského rozpočtu odvedla 32,5 miliardy Kč, vyplývá z dat.
"V pololetí letošního roku jsme překonali symbolickou hranici jednoho bilionu korun, který jsme od našeho vstupu do EU získali navíc proti našim odvodům. Nyní nás čeká půlroční předsednictví Radě EU, kdy máme příležitost provést Evropu tímto turbulentním obdobím, zvýšit na evropské úrovni kredit ČR a samozřejmě prosadit některé naše národní zájmy,“ komentoval data ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Celkově ČR od svého vstupu do EU 1. května 2004 do 30. června 2022 zaplatila do evropského rozpočtu 775,9 miliardy Kč a získala zhruba 1,75 bilionu Kč. Kladné saldo čisté pozice ČR ve vztahu k rozpočtu EU tak souhrnně dosáhlo 977,3 miliardy Kč. Při započítání příjmů z NGEU činí celkové příjmy 1,78 bilionu Kč a celkové kladné saldo za dobu členství Česka v EU tak překročilo jeden bilion korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down