30.11.2000 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR zdokonaluje preventivní ochranu před BSE

Státní veterinární správa po konzultacích s ministrem zemědělství Janem Fenclem zastavuje dovoz skotu, hovězího masa a výrobků z něj z těch členských států EU, v nichž se vyskytly u skotu domácího původu případy bovinní spongiformní encefalopatie – BSE (tj. mimo již platného zákazu dovozu z Velké Británie platného od 25. 7. 1994 a Francie a Portugalska z 21. 11. 2000). Tento zákaz se tedy s účinností od 1. 12. 2000 rozšiřuje na Belgii, Dánsko, Irsko, Lucembursko, Nizozemsko, Německo a Španělsko.

Zákaz se nevztahuje na Itálii, Řecko, Finsko, Rakousko a Švédsko. Státní veterinární správa důvěřuje kompetentním veterinárním autoritám těchto členských zemí EU, pokud jde o certifikaci původu skotu a hovězího masa (tj. certifikace, že skot, pobýval v průběhu celého života na území těchto zemí).Je tedy ponechána možnost dovozu skotu, masa výrobků z něj z těchto evropských zemí, ve kterých se stejně, jako v ČR BSE nevyskytla.
Státní veterinární správa k tomuto kroku přistupuje na základě principu předběžné opatrnosti. Nadále bude veterinární správa pečlivě sledovat názor Řídícího vědeckého výboru EK a doporučení přijatá tímto výborem a případná rozhodnutí Evropské komise a Rady ministrů členských zemí EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down