27.04.2006 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČR získala nárok na finanční kompenzaci při snižování produkce drůbeže a vajec

Evropská komise přiznala také České republice kompenzaci na řešení krize odbytu drůbežího masa a vajec. Financování je vymezeno kompenzací, která půjde z 50 procent z Evropské unie a z 50 procent z rozpočtu členského státu. Platby půjdou podnikatelům za to, že dočasně nebudou přebytečnou drůbež produkovat. Tato možnost byla zvolena z důvodu nižší efektivity odčerpat přebytky pomocí vývozních dotací. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Tomáš Loskot.

Jak po jednání Rady ministrů EU pro zemědělství a rybolov v Lucembursku dne 25. dubna uvedl ministr zemědělství Jan Mládek, jde o dohodu o opatřeních na evropské úrovni, financovaných půl na půl z národního rozpočtu a z EU. Výslovně bylo slíbeno, že zahrnuta bude i ČR. Zároveň vysvětlil princip chystaných opatření. Výroba by se měla omezit na samém počátku, aby se zabránilo nadprodukci. Rozhodně není žádoucí jít cestou výkupu kuřat. Výrobci by za to měli být ale kompenzováni.
Podstatou při řešení odbytové krize bylo rozšíření znění příslušných článků novel nařízení o organizaci trhu s drůbežím masem a vejci tak, aby bylo možné vyplácet kompenzace nejenom za ztráty způsobené přímými dopady veterinárních opatření, ale také z důvodu nepřímých dopadů, jako je propad spotřeby v důsledku ztráty důvěry spotřebitelů, nebo v důsledku propadu cen.
Česká republika se v rámci EU řadí mezi země, kde spotřeba drůbežího masa a vajec klesla méně. Přesto se však potýká s celou řadou vyplývajících problémů. Za leden a únor 2006 se meziročně zvýšil dovoz drůbežího masa o 26,7 %, vývoz se snížil o 31,4 %, téměř dvojnásobně narostly zásoby masa ve zpracovatelských podnicích a současně se propadly ceny zemědělských výrobců. Tyto argumenty zdůraznil ve svém vystoupení i ministr Mládek. Původně totiž hrozilo, že by se opatření vztahovala jen na země, kde došlo k významnému poklesu spotřeby, a to by se ČR nekvalifikovalo, uvedl.
Komisí přijaté novely nařízení o organizaci trhu s drůbeží a vejci představují pouze právní základ. Konkrétní způsob odškodnění řeší každá země individuálně. Ministerstvo zemědělství ČR pro tento účel zpracovává nařízení vlády, které bude v nejbližším možném termínu předloženo Vládě ČR. Při uplatnění regulace produkce násadových a konzumních vajec v délce do tří měsíců jsou předpokládané náhrady za pokles výroby vyčísleny na 125,3 mil. Kč. Peníze budou podle daného klíče určeny producentům násadových vajec, líhním, producentům jatečné drůbeže, producentům konzumních vajec a provozovatelům porážek drůbeže. Od navržené regulace produkce, která nepřesáhne desetinu objemu tuzemské roční produkce, očekáváme průběžné snížení přebytečných zásob. Veškeré další informace budou včas zveřejněny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down