13.10.2006 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČSÚ: roste cena pšeničného pečiva, vajec a rajčat, mírně také brambor

Ve 41. týdnu zdražily v maloobchodech pšeničné pečivo, čerstvá vejce a rajčata. Také u brambor je patrný mírný vzestup cen. Naproti tomu zlevnily paprika, karotka a jablka. Vyplývá to z posledního šetření Českého statistického úřadu.

Podle situace na světovém i domácím trhu by měla cena obilí letos vzrůst. Tomu zatím nasvědčuje i cena bílého pšeničného pečiva, které zdražilo během týdne v průměru o 3,56 koruny na 43,38 Kč/kg. Také čerstvá vejce bylo možné koupit v balení po deseti kusech za 24,12 Kč, což znamenalo zdražení o 1,14 koruny. Rajčata byla na kilogramu dražší o 1,47 koruny a stála 33,92 Kč/kg.
Předpokládá se, že porostou i ceny brambor, jejichž úroda zřejmě meziročně klesne o víc než třetinu. V současnosti jsou na pultech za 13 korun za kilogram, což je zhruba dvojnásobek proti cenové úrovni na konci loňska. Pěstitelé loni touto dobou prodávali brambory asi za dvě koruny za kilogram, zatímco nyní je to mezi šesti až sedmi korunami.
Naopak zlevnila ve 41. týdnu jablka, která obchodníci prodávali o 2,27 koruny levněji, kilogram stál v průměru 23,63 Kč/kg. Cena karotky se snížila o 49 haléřů na 11,06 Kč/kg. Paprika byla na pultech k dostání za 44,04 koruny, což bylo o 1,48 koruny méně než před týdnem.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down