28.05.2007 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ČSÚ: Stavy ovcí se u nás postupně zvyšují

Každý rok u nás přibývá ovcí, zatímco vloni chovatelé z České republiky měli asi 148 tisíc ovcí, letos to bylo zhruba o 20 tisíc více. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu.

Chovatelé i odborníci se shodují, že poptávka po čerstvém skopovém a jehněčím mase je dostatečná, je ale nutné organizovat odbyt. Chovu ovcí se totiž věnují hlavně menší chovatelé, kteří zatím nejsou schopni nabídnout velkým zákazníkům takové množství masa, které by pro ně bylo zajímavé. Informovala o tom ČTK.
Například na Vsetínsku, k němuž chov ovcí tradičně patří, nyní neexistuje žádná zemědělská společnost, která by se produkci skopového a jehněčího masa věnovala ve velkém. "Z velké části jde o drobné chovatele, kteří maso nabízejí formou přímého prodeje ze dvora," sdělil předseda Agrární komory Valašska Jindřich Šnejdrla. Řada chovatelů, mezi nimi i firma Platen CZ z Vendryně v okresu Frýdek-Místek, se snaží nabízet čerstvé maso hotelům.
"Asi před třemi roky jsme začali nabízet chlazené jehněčí maso špičkovým hotelům a setkali jsme s obrovským nadšením šéfkuchařů. Maso je totiž čerstvé, porážíme každý týden," uvedl spolumajitel společnosti Jaroslav Rucki. O produkty ovčí farmy měli zájem i velcí odběratelé. "Nejsme ale schopni pokrýt jimi poptávané objemy. Nemáme dostatečný provozní kapitál. Bude nutné odbyt organizovat a dát tím jistotu chovatelům. Poptávce prostě nestačíme, s kapacitou jsme na hraně," dodal.
Jednání o spolupráci při organizaci odbytu bylo jedním z témat, kterému se dnes chovatelé a odborníci věnovali při prvním ročníku specializované prezentační a vzdělávací akci v Prlově na Vsetínsku. "Chceme také přiblížit lidem a menším podnikatelům možnosti čerpání z fondů Evropské unie. Lidé zatím nejsou příliš informování o tom, kam se obracet, kde žádat o pomoc," vysvětlil jeden z organizátorů akce, prlovský starosta a chovatel Ladislav Gargulák. Akce se bude konat pravidelně každé dva roky.
Jednou z bašt chovů ovcí v České republice je i Zlínský kraj. Podle statistiků zde letos v dubnu měli chovatelé přes 18.000 ovcí, což je po Jihočeském a Plzeňském nejvíce v zemi. Ještě v roce 2000 zde přitom bylo asi 7500 ovcí.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down