ČSÚ: Úroda obilovin bude asi o pět procent vyšší než loni, méně bude brambor

Úroda základních obilovin bude letos v Česku o 4,7 procenta vyšší než loni. Zemědělci jich sklidí 7,563 milionu tun. Více bude také řepky, její úroda vzrostla téměř o 13 procent na 1,156 milionu tun. Nižší bude naopak úroda brambor, cukrovky, máku nebo kukuřice. Vyplývá to ze třetího odhadu sklizně k 15. září, který dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Celková sklizeň obilovin, tedy včetně kukuřice, bude podobná jako v loňském roce. Dosáhne 8,167 milionu tun, což převyšuje pětiletý průměr o pět procent. "Díky rozšíření osevních ploch se sklidilo více základních obilovin, naopak kukuřice bude méně," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Radek Matějka. Kukuřice na zrno zemědělci sklidili 604 000 tun, meziročně bezmála o 39 procent méně.
"Podobně jako v předchozích letech je produkce obilí řádově o třetinu vyšší než jeho dlouhodobá domácí spotřeba," podotkl Matějka. Pšenice zemědělci sklidili podle odhadu téměř pět milionů tun, o 4,5 procenta více než loni. Úroda ječmene vzrostla bezmála o sedm procent na 1,870 milionu tun. Více bude i tritikale, tohoto křížence pšenice a žita se sklidí téměř 215 000 tun. Naopak klesne produkce ovsa a mírně i žita.
Meziročně nižší je očekávaná úroda okopanin. "Letošní sklizeň brambor komplikuje deštivé počasí. Úroda bude ve srovnání s loňským rokem asi o devět procent nižší. Důvodem je úbytek ploch i nižší hektarový výnos způsobený suchým počasím v průběhu vegetace," uvedla Dagmar Lhotská z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ. Brambor tak zemědělci letos sklidili podle odhadů asi 614 000 tun. Produkce cukrovky pak klesla o 11,2 procenta na 3,682 milionu tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down