ČSÚ: Výroba masa dále klesá

Výroba masa v České republice se v letošním třetím čtvrtletí meziročně snížila o 6,3 procenta na 112 525 tun. O více než desetinu klesla produkce hovězího a telecího, o devět procent byla meziročně nižší také produkce vepřového masa. Výroba drůbežího v meziročním srovnání stagnovala na úrovni necelých 39 tisíc tun. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Ceny zemědělských výrobců přitom byly meziročně vyšší u jatečného skotu o 12,4 procenta, prasat o 14,1 procenta a drůbeže o 1,6 procenta. O 12 procent naproti tomu klesla výkupní cena mléka. Nejvíc vzrostly ceny jatečných býků, vývoz živého skotu výrazně převyšoval dovoz. Vyjádřeno v živé hmotnosti zvířat se export meziročně zvýšil o 45,2 procenta, zatímco dovoz klesl o 66,4 procenta. Největší podíl na exportu měli býci, jejich průměrná hmotnost byla přes 600 kg. Vývoz směřoval hlavně do Rakouska a Maďarska. Dovoz pocházel hlavně z Rumunska a Polska.
Obchod s živými prasaty se meziročně příliš nezměnil. Dovoz o tři procenta vzrostl a vývoz o necelé procento klesl, podobně se vyvíjel obchod s živou drůbeží. „Podstatnou část obchodu s živou drůbeží tvořila kategorie do 185 gramů, tj. obchod s jednodenními mláďaty, převážně kuřaty,“ uvedl ČSÚ.
Stavy skotu u nás byly na konci první ho čtvrtletí meziročně o dvě procenta nižší a činily zhruba 1,35 milionu kusů, z toho 551 tisíc krav, jejichž stavy za srovnatelné období klesly asi o 1,7 procenta. ČSÚ nicméně konstatuje, že „stavy skotu celkem ani stavy krav nezaznamenaly od pololetí roku 2010 meziroční změnu větší než 2,8 procenta, což svědčí o stabilizaci tohoto odvětví živočišné výroby“. Podobně pozitivní trend zaznamenali statistici u prasat. Jejich stavy u nás k 1. srpnu letošního roku přesáhly 1,57 milionu kusů a ačkoli meziročně poklesly o 5,1 procenta, ve srovnání s předcházejícím šetřením ke konci roku 2011 se počet prasat zvýšil o 5,8 procenta a stavy prasnic vykázaly růst 4,1 procenta a opět se dostaly nad stotisícovou hranici. Stavy zapuštěných prasniček se meziročně zvýšily o 9,8 procenta.
Mlékárny ve třetím čtvrtletí nakoupily od tuzemských producentů 595,98 milionu litrů mléka. V porovnání se stejným obdobím minulého roku je to pokles o 0,1 procenta, proti předcházejícímu čtvrtletím pokles o 4,7 procenta. Ceny zemědělských výrobců mléka se vzhledem k loňským vysokým cenám snížily o 12 procent na průměrnou cenu 7,30 Kč za litr.
Bilance zahraničního obchodu s mlékem a mléčnými výrobky v období od června do srpna 2012 vykázala přebytek zhruba 177,3 tisíce tun. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se dovoz zvýšil o téměř šest procent a vývoz o 14,7 procenta. Stoupl vývoz mléka a sýrů a tvarohu, nižší export vykazují zakysané mléčné výrobky a máslo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *