ČSÚ: Zisk zemědělství loni vzrostl meziročně o 5,8 procenta na 27,9 miliardy korun

Zisk českého zemědělského sektoru – takzvaný podnikatelský důchod – loni vzrostl meziročně o 5,8 procenta na 27,9 miliardy Kč. Produkce se zvýšila o 19 procent na téměř 200 miliard. Vyplývá to z odhadů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zemědělský svaz ČR v minulém týdnu uvedl, že zemědělským podnikům v ČR loni stoupl zisk o 142 procent na 22 miliard korun. Svaz upozornil ale na to, že tento výsledek nelze zaměňovat s podnikatelským důchodem, který kromě zisku započítává také prostředky na investice nebo mzdy.

Rostlinná produkce se loni podle ČSÚ zvýšila o 16,5 procenta na 120,8 miliardy korun. Živočišná produkce pak vzrostla o 23 procent na 66,1 miliardy Kč. "Nárůst rostlinné i živočišné produkce ovlivnily především vyšší ceny zemědělských výrobců," uvedli statistici.

K navýšení produkce pšenice o 33,2 procenta, ječmene o 44 procent a řepky o 32,6 procenta přispěla vedle cenového vývoje i jejich dobrá úroda. V živočišné výrobě se zvýšila produkce skotu o 29 procent, prasat o 17,8 procenta, drůbeže o 21 procent, mléka o 24,7 procenta a vajec o 13 procent. "Meziročně se v zemědělských podnicích zvýšila výroba jatečného skotu, jatečné drůbeže a mléka, nižší však byla výroba jatečných prasat a vajec," sdělil ČSÚ.

Významně stoupaly také náklady. Nejvyšší nákladovou položkou je takzvaná mezispotřeba, která je z největší části tvořena spotřebou krmiv a energií. Loni stoupla o 22,5 procenta na 132,1 miliardy Kč. Mzdové náklady se zvýšily o 7,6 procenta a předepsané pachtovné a ostatní nájemné z nemovitostí byly vyšší o 13,5 procenta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down