02.09.2004 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtrnáctý případe BSE v Česku potvrzen

Veterináři potvrdili kontrolním vyšetřením čtrnáctý případ nemoci šílených krav (BSE) v České republice. Od nemocné krávy, která pocházela ze zemědělského družstva Hrejkovice v Jižních Čechách, bude preventivně utraceno přibližně jejích 92 vrstevnic, informoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Protože zpráva je čerstvá, předseda jihočeského družstva Stanislav Zelený zatím ještě nemá jasno, kdy a jak budou krávy utraceny. Odhadl však, že ztráta na mléce přijde asi na pět milionů korun.

Kvůli nemocnému dobytčeti půjde v družstvu Hrejkovice na porážku 84 krav, z toho 21 vysokobřezích bude mít možnost se otelit. Dalších osm vrstevnic veterináři zjistili v jiných chovech v okrese Písek. Počet kusů k porážce se ještě může zvýšit, upozornil Duben.
Družstvo již kontaktovali zástupci pojišťovny i státu. Informovali je o dotacích na uhrazení likvidace krav a ušlého zisku. Zelený si neumí vysvětlit, jakým způsobem došlo k nakažení zvířete. Podle něj bralo družstvo celou dobu krmné směsi od bývalého ZZN Písek, dnes firmy Grana a od bývalých Jihočeských mlékáren, dnes Madety.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down