07.09.2023 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtvrtina půdy v ČR je již v ekologickém režimu

V režimu ekologického hospodaření je v současnosti necelých 17 procent zemědělské půdy v ČR. Ambicí vlády je, aby do roku 2030 to byla čtvrtina půdy. Uvedl to ministr zemědělství Marek Výborný minulý týden na tiskové konferenci v Praze, která zahájila 19. ročník osvětové kampaně Ministerstva zemědělství nazvané "Září - Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství".

Ministr poukázal na to, že ekologické zemědělství je skloubením kvality a šetrného přístupu ke krajině. Ministr zároveň považuje za důležité, aby se biopotraviny dostaly do veřejného nebo školního stravování. Potraviny v biokvalitě pochází z ekologického zemědělství, které hospodaří mimo jiné bez použití průmyslově vyráběných hnojiv nebo pesticidů.

Ekologické zemědělství by se nemělo stavět proti konvenčnímu zemědělství 

Výborný řekl, že ekologické zemědělství považuje za součást českého zemědělství a nemělo by se stavět proti konvenčnímu hospodaření. „Není to souboj, ale je to vzájemná kooperace konvenčního a ekologického zemědělství, a je naším zájmem představit kvalitní biopotraviny představit veřejnosti,“ konstatoval s tím, že proto se také koná Září – Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství.   

Podle něj je v současné době v České republice 5354 ekologických farem, které hospodaří na téměř 600 000 hektarech půdy. Loni bylo farem 5057. „Od roku 2017 se trh s biopotravinami více než zdvojnásobil na 10,2 miliardy korun,“ doplnil Výborný. Podle ředitele Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která se na organizaci soutěže podílí, Martina Klanici jsou biopotraviny budoucnost a je to správná cesta.

Biopotravinou roku se stala Biofarma Sasov

V rámci tiskové konference byli vyhlášeni vítězové soutěže o biopotravinu roku. Prvenství si letos odnesla jihlavská Biofarma Sasov se svou bioslaninou z přeštického prasete. Porota vybrala vítěze ze 118 přihlášených potravin v biokvalitě, z toho 70 bylo vín. Soutěž pořádá Pro-Bio Svaz ekologických zemědělců, jehož zástupci v Praze spolu s ministrem zemědělství předali ceny vítězům. Přihlášené produkty hodnotí zhruba dvacetičlenná porota.

Biofarma Sasov získala ocenění za nejlepší biopotravinu po páté. Slaninu, se kterou letos vyhrála, vyrábí z původního českého plemene černostrakatého přeštického prasete. Oproti jinému, běžně dostupnému vepřovému masu, má to přeštické více tuku a jeho výkrm trvá déle. Tím roste i jeho cena a většině zemědělců se tak nevyplatí. „My se tuto zdánlivou nevýhodu snažíme obracet ve výhodu, neboť právě tuk je nositelem chutí a vůní,“ poznamenal Josef Sklenář z vítězného podniku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down