06.11.2000 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čtyřkoalice: Pro české zemědělství a venkov je klíčový náš vstup do EU

Připravit český agrární sektor a venkov na vstup do Evropké unie je základním cílem politiky zemědělství a venkova, na němž se shodly politické strany sdružené ve Čtyřkoalici. „Jsme přesvědčeni, že vstup ČR do Unie v nejbližším možném termínu je základním předpokladem pro další trvale udržitelný rozvoj venkova a zemědělského podnikání,“ uvádějí Jan Grůza (KDU-ČSL), Jan Černý (US) a Radim Perlín (ODA) v prohlášení k programové konferenci Zemědělství a venkov, která se v sobotu 4. listopadu konala v Praze.

Cílem politiky stran Čtyřkoalice je proto zajistit rozvoj venkova jako klíčovou podmínku pro udržení stability osídlení a zachování kulturní krajiny. Neméně důležité je připravit české zemědělství na plné přijetí veškerých pravidel EU v oblasti Společné zemědělské politiky a strukturálních fondů Unie. Čtyřkoalice podporuje také efektivní a ekologicky příznivou zemědělskou výrobu a usiluje o narovnání vlastnických vztaků v zemědělské prvovýrobě. Zahraniční vztahy je podle stran čtyřkoalice nutné budovat na zásadě rovnosti a výhodnosti pro všechny smluvní strany.
Čtyřkoalice vnímá v naší společnosti i řadu varovných signálů. Za alarmující považuje především zpochybnění významu vstupu ČR do EU pro české zemědělství některými představiteli smluvně-opoziční strany ODS. „Odložení vstupu ČR do EU je proti zájmům ČR a v zásadě i proti zájmům soukromých rolníků, reprezentovaných Asociací soukromého zemědělství, v jejímž čele stojí člen této strany,“ uvádí se ve zmíněném prohlášení z programové konference. Čtyřkoalice také kritizuje výrazné zpoždění práce na platební agentuře a její akreditace. Důsledkem je pak stagnující investiční obnova potravinářských podniků na standardy EZ. Strany čtyřkoalice rovněž postrádají širokou veřejnou diskusi k návrhům a stavu jednání s Unií o limitech a kvótách. Výhrady mají k současné dotační politice, která se podle nich stala nástrojem zájmových skupin a vynaložené prostředky nepřinášejí očekávaný efekt. Za varovné také považují neukončené vypořádání vlastnických vztahů a pomalý postup pozemkových úprav.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 26MB (5.2% of 500MB)