28.06.2007 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cukerní kvóty dále krátit již podle odevzdaných tun

Česká republika zásadně nesouhlasí s navrženými změnami cukerní reformy a snaží se prosadit vlastní řešení. Tím je krácení kvót na výrobu cukru podle skutečně odevzdaných tun kvót, nikoli na základě různých koeficientů, jak to při závěrečném plošném snížení kvót cukru v roce 2010 předpokládá Evropská komise. Na dnešním diskusním semináři k reformě evropského cukerného sektoru v Bruselu to uvedl první náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč.

„Již po prvním hospodářském roce reformy je jasné, že stanovené cíle především v oblasti odchodu nejméně konkurenceschopných pěstitelů a cukrovarnických podniků nejsou plněny. V procesu restrukturalizace rozhodují ryze zájmové skupinové cíle velkých evropských cukrovarnických společností,“ řekl první náměstek.
Českou situaci, kdy republika ztrácí odevzdáním kvóty společnosti Eastern Sugar možnost vyrábět cukr ve výši 103 tisíc tun, přitom označil za příklad, že reforma nefunguje a nevede k potřebnému cíli, tedy selekci nekonkurenceschopných podniků. „Naproti tomu ze zemí zejména jižní Evropy bez tradice výroby a vhodných klimatických podmínek kvóty odevzdávány nejsou, anebo jen v malém rozsahu,“ konstatoval Ivo Hlaváč. Jak dodal, kvóty ale nejsou odevzdávány ani z ostatních států, kde pěstování řepy a výrobu cukru umožňuje pouze stanovená vysoká cena řepy a cukru, umožňující krýt ztráty či praktikovat nadstandardní opatření, jako například závlahy. Dosud byly v rámci EU navráceny kvóty na výrobu jen asi 1,8 milionu tun cukru oproti původně předpokládaným zhruba pěti milionům tun.
Navržené změny cukerní reformy, s nimiž Evropská komise přišla letos v květnu, spočívají v podstatě ve vyšších platbách za to, že pěstitelé řepy a cukrovary skončí s výrobou. „Do restrukturalizačního procesu by mohli vstoupit přímo i pěstitelé a iniciovat tak snížení kvóty podniku, do kterého dodávají řepu, a ve většině případů tím přivodit i jeho zánik. Je to sebezničující metoda a může se široce uplatnit v těch zemích EU, kde vztah pěstitel – cukrovar je ryze obchodního vztahu, což je případ České republiky,“ varoval náměstek Hlaváč.
Návrhy změny reformy považuje ČR za nesystémové a své výhrady uplatňuje v expertních orgánech EU i na půdě Evropského parlamentu. „Bohužel poslední jednání zvláštního zemědělského výboru naznačilo snahu cíleně všechny malé a již restrukturalizované státy ještě co nejvíce o kvóty připravit,“ dodal Hlaváč.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down