08.03.2001 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cukerný pořádek bude platit od 1. září

Vláda včera schválila návrh nařízení o produkčních kvótách cukru na roky 2001/2002 až 2004/2005, kterým se v ČR od 1. září znovu zavádí cukerný pořádek. Informoval o tom mluvčí kabinetu Libor Rouček.

Podle Fencla, nařízení vlády umožní každé fyzické nebo právnické osobě, která vyráběla cukr z cukrovky po 1. září loňského roku, požádat o přidělení kvóty. Za určitých podmínek se na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) mohou s žádostí obrátit i subjekty, které tuto podmínku nesplňují. Základem cukerného pořádku jsou minimální cena cukru a cukrovky a produkční kvóty. Při rozdělení individuálních produkčních kvót mezi výrobce bude SZIF vycházet z pětiletého referenčního období 1996-2000, přičemž se cukrovarům počítá průměr tří let s největší výrobou cukru. Princip referenčního období uplatňuje i EU. Produkční kvóta se dělí na tuzemský a vývozní podíl. Výši podílů stanoví SZIF všem producentům jednotně na základě porovnání potřeby vývozu, spotřeby domácího trhu a stavu zásob cukru. Cukrovary mohou vývozní podíl překročit ovšem pouze vývozem do zemí, kde tomu nebrání uzavřené smluvní vztahy. Národní produkční kvótu stanovuje návrh na 505 tisíc tun ročně, což umožní pěstování cukrovky na ploše 75 tisíc hektarů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down