Do konce letošního září mohou cukrovary v České republice přikoupit od Evropské unie kvótu na výrobu cukru v souhrnné výši asi 20 tisíc tun. Uvedla to dnes v Senátu ředitelka odboru rostlinných komodit MZe Eva Divišová.
Podle ní zatím projevily cukrovary zájem o něco přes 15 tisíc tun; každý cukrovar může získat z celkového objemu poměrnou část odpovídající jeho nynějšímu výrobnímu limitu. O kvótu nepožádala pouze společnost Eastern Sugar, která chce z ČR odejít a vrátit výrobní kvótu EU výměnou za restrukturalizační podporu. Zbývajících asi pět tisíc tun včetně části připadající na Eastern Sugar může být podle Divišové mezi zájemce rozděleno v dalším kole podávání žádostí.