Cukrovary Tereos TTD letos vyrobí podobně cukru jako loni, vyššími náklady zdraží

Cukrovary společnosti Tereos TTD letos vyrobí podobné množství cukru jako loni, letošní cukrovarnická kampaň by měla být znovu úspěšná. V cukrovaru, který společnost vlastní v Dobrovici na Mladoboleslavsku, začala 21. září. V září se doprodal loni vyrobený cukr, nově vyrobený bude kvůli prudkému nárůstu výrobních nákladů dražší. Kampaň v Dobrovici potrvá zhruba 118 dnů, v druhém cukrovaru společnosti v Českém Meziříčí na Rychnovsku, kde jsou díky používání uhlí nižší náklady na energie, potrvá 140 dní. Řekl to PR manažer společnosti Jakub Hradiský.

"Podle odhadů a testování vzorků, které provádíme už od srpna, předpokládáme, že to bude úspěšná kampaň, velmi srovnatelná s loňskou, výnos je jen mírně horší," řekl Hradiský. Loňský výnos se po předchozích třech letech výrazně zlepšil, množství vyrobeného cukru stouplo meziročně o 17 procent. Společnost předpokládá, že v letošní kampani ve svých cukrovarech v Dobrovici a Českém Meziříčí vyrobí zhruba 350 tisíc tun cukru, z toho v Dobrovici 210 tisíc tun, loni to bylo 348 tisíc tun. Branami cukrovaru denně projedou auta se zhruba 15 tisíci tunami cukrové řepy, za celou kampaň to bude v dobrovickém závodě kolem dvou milionů tun. Kromě cukru vyrobí letos Tereos TTD odhadem 70 tisíc tun krmných pelet, 400 tisíc hektolitrů pitného lihu a zhruba 450 tisíc hektolitrů energetického lihu. "U pelet letos výrobu omezujeme oproti loňsku zhruba o 30 procent, suší se ze zbytků řepy a je to extrémně nákladné na energie, i když jsme zvýšili jejich cenu, je to ztrátové," řekl Hradiský.

Cukrovary Tereos TTD zpracovávají zhruba 60 procent cukrové řepy, která na českých polích vyroste, smlouvy o dodávkách řepy uzavírá společnost zhruba s 570 pěstiteli, zejména ze Středočeského a Královéhradeckého kraje. Nejdál se řepa do Dobrovice sváží z Lounska, mají i několik dodavatelů z Německa, průměrná vzdálenost je 50 až 60 kilometrů.

Společnosti v posledním fiskálním období do konce letošního března narostly tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží o 15 procent na 6,8 miliardy korun, zisk klesl kvůli vyšším provozním nákladům o milion na 462 milionů korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down