06.08.2007 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cukrovka se ziskem

Přestože dochází k útlumu výroby cukru, pěstování cukrové řepy by mělo zůstat i po výrazném snížení cen v rámci reformy trhu s cukrem ziskové. Čeští pěstitelé vykazují totiž v její produkci dobré výsledky. Na tiskové konferenci, organizované Agrární komorou ČR, to uvedl viceprezident komory a ředitel Cukrovarů TTD Dobrovice Oldřich Reinbergr.

Česká republika produkuje až deset tun cukru na hektar cukrovky. Lepší je podle Reinbergra v EU jen Francie, kde je to 12 až 13 tun. „Jsme vysoce srovnatelní s Německem a Rakouskem,“ řekl. Ceny cukrové řepy vykupované na výrobu cukru, která je vyšší, a na výrobu bioetanolu se vyrovnají. Pěstitelé jsou však omezení ve volbě odběratele přepravní vzdáleností. Řepa se musí rychle zpracovat a nedá se tedy přepravovat na velké vzdálenosti.
Předseda Svazu pěstitelů cukrovky České republiky Zdeněk Joudal poznamenal, že po uzavření cukrovarů společnosti Eastern Sugar se moravští pěstitelé dostali do určité nevýhody. Pěstitelé cukrovky z Čech mají totiž možnost dodávat cukrovaru a lihovaru v Dobrovici. Na Moravě však podobný podnik zatím nemají.
Společnost Eastern Sugar se rozhodla uzavřít v ČR své tři cukrovary v Hrochově Týnci, Němčicích na Hané a Kojetíně a vrátit svoji výrobní kvótu za kompenzaci od EU. Národní výrobní kvóta na cukr tak klesla ze 454 tisíc tun o více než o pětinu a ČR se stává ve výrobě cukru nesoběstačnou.
Generální ředitel Eastern Sugar ČR Štěpán Hodač prohlásil, že ČR boj o kvóty prohrála mnohem dřív než odchodem této společnosti. Mimo jiné když před vstupem do EU získala jen minimální exportní limit, ačkoli její vývoz do té doby byl mnohonásobně vyšší. „To vedlo k tomu, že produkční kvóta ve výši 505 tisíc tun byla v rámci vstupu ČR do EU snížena na 454 tisíc tun,“ konstatoval.
Podle něj se společnost rozhodla opustit český trh z ekonomických důvodů. Od kampaně 2003/2004 pracovala jen na 60 procent využití své výrobní kapacity. Vzhledem k nespokojenosti Bruselu s průběhem reformy dojde zřejmě v roce 2009 k dalšímu plošnému krácení kvót, což by znamenalo neblahý dopad na ne příliš efektivní výrobu.
Objekty cukrovarů chtěla koupit společnost Onivon se záměrem vybudovat tam bioplynové stanice. Eastern Sugar proto žádal Státní zemědělský intervenční fond o změnu restrukturalizačního plánu, aby mohl areál prodat. Podle původního materiálu bylo totiž získání plné finanční kompenzace od EU podmíněno demolicí areálů cukrovarů. SZIF změnu zamítl a společnost se odvolala k ministerstvu zemědělství. To ještě své rozhodování neukončilo. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče však je pravděpodobné, že objekty cukrovarů dostanou novou šanci a zůstanou stát.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down